Den kvalificerade förberedande musikutbildningen
Motion 2000/01:Kr606 av Göran Norlander m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Kulturutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2000-10-05
- Bordläggning
- 2000-10-11
- Granskning
- 2000-10-11
- Hänvisning
- 2000-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nedläggningsrisk för den kvalificerade förberedande musikutbildningen i folkhögskolor. Motivering
Från 1960-talet och framöver har Skolöverstyrelsen och därefter Folkbildningsrådet haft ansvar för den kvalificerade förberedande musikutbildningen. Ett antal folkhögskolor tog med hjälp av öronmärkta statliga medel sig an uppgiften att bygga upp en kvalificerad förberedande musikutbildning med stor bredd. Genom folkhögskolans flexibla struktur har den utbildningen erbjudits rikstäckande. Folkbildningsrådet fattade 1998 ett beslut som innebär att musikbidraget försvann och pengarna användes för annan verksamhet. Det innebär att de folkrörelsebaserade folkhögskolorna som drivit musiklinjer sedan 20-40 år tillbaka nu riskerar att behöva lägga ner utbildningen.
Stockholm den 28 september 2000
Göran Norlander (s)
Susanne Eberstein (s)
Kerstin Kristiansson Karlstedt (s)
Hans Stenberg (s)
Agneta Lundberg (s)
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförts om nedläggningsrisk för den kvalificerade förberedande musikutbildningen i folkhögskolor.
- Behandlas i
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nedläggningsrisk för den kvalificerade förberedande musikutbildningen i folkhögskolor.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
