Avreglering av elmarknaden
Motion 1993/94:N405 av Elvy Söderström m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Näringsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1994-01-25
- Bordläggning
- 1994-02-08
- Hänvisning
- 1994-02-09
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
En väl fungerande regionalpolitik och en satsning på infrastrukturen i Norrland är en förutsättning för att Norrland ska kunna fortsätta att bidra till hela Sveriges välfärd. Redan idag bidrar man med en mycket betydande del av nettoexporten. Därför är en satsning på Norrland en investering för framtidens Sverige, dess välfärd och industriutveckling.
En mycket viktig förutsättning för att vår industri skall fungera är tillgången på elström. Därför hissar vi varningsflagg och pekar på de risker som en avreglering av elmarknaden kan få. En avreglering av elmarknaden får oönskade regionalpolitiska och samhällsekonomiska effekter och innebär att vi frånhänder oss det egna inflytandet över en viktig naturtillgång.
Möjligheten till differentierade taxor inom områdeskoncessioner kan leda till orimliga kostnader i vår glesbygd. Samtidigt riskerar småskalig kraftproduktion inklusive alternativ energiproduktion att slås ut och verkliga incitament till energisparande försvinner. De slutsatser som dragits i de teoretiska konsekvensmodeller som redovisas av Ellagstiftningsutredningen, Elkonkurrensen med nätmonopol (SOU 1993:68) är förenklingar som inte täcker dessa konsekvenser.
Vi socialdemokrater har vid flera tillfällen framfört kravet på att en parlamentarisk utredning tillsätts för att utreda konsekvenserna av en avreglering av elmarknaden. Det gäller både generellt för vår industri och konsekvenserna för skogslänen. Innan riksdagen skall fatta beslut om en eventuell avreglering måste därför följande frågor besvaras:Hur kommer den framtida kostnadsbilden för investerare generellt och i glesbygd att se ut?Kommer de vattenkraftsproducerande regionerna, som samtidigt utgör glesbygden, att få betala ett högre elpris än de mera tätbefolkade områdena?Vad kommer det i ett långsiktigt perspektiv att innebära för företag och hushåll på en helt öppen internationaliserad elmarknad med utgångspunkt från vår idag förhållandevis billiga elström?Vem tar ansvaret för och överblickar konsekvenserna av att svenska naturresurser för en längre framtid får ett stort utländskt inflytande?Vem försvarar de ''små'' konsumenternas intressen?
Det handlar allt som allt om stora frågetecken av regionalpolitiskt, näringspolitiskt, konsumentpolitiskt och välfärdspolitiskt slag. Det handlar också om möjligheterna att upprätthålla vår nuvarande regionala struktur och om glesbygdens framtid i norra Sverige.
Enligt utredarens särskilda förord har Ellagsutredningen tagits fram under mycket stor tidspress. Därför bör en parlamentarisk utredning tillsättas som får till uppgift att göra en grundläggande närings- och regionalpolitisk analys.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om behovet av en parlamentarisk utredning för att klargöra konsekvenserna av en avreglering av elmarknaden.
Stockholm den 19 januari 1994 Elvy Söderström (s) Bo Forslund (s) Sven Lundberg (s) Britta Sundin (s) Bo Holmberg (s) Hans Stenberg (s)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om behovet av en parlamentarisk utredning för att klargöra konsekvenserna av en avreglering av elmarknaden.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om behovet av en parlamentarisk utredning för att klargöra konsekvenserna av en avreglering av elmarknaden.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
