Ådalsbanan

Motion 2002/03:T492 av Göran Norlander och Kerstin Kristiansson Karlstedt (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet

Händelser

Inlämning
2002-10-23
Bordläggning
2002-10-30
Hänvisning
2002-10-30

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Ådalsbanan.

Motivering

Ådalsbanan mellan Nyland och Sundsvall är i dag i mycket dåligt skick och tämligen lågt trafikerad. Banan är oerhört krokig och medger inte rationell tågtrafik på det sätt den ser ut i dag.

När Botniabanan tas i drift kommer trafiken på Ådalsbanan att mångdubblas. För att man ska få ut den beräknade nyttan av den gigantiska investering som Botniabanan är måste standarden på Ådalsbanan höjas radikalt. Det räcker inte med förstärkningar av banvallen och rälsbyten. På flera av avsnitten måste helt ny järnväg byggas för att vi ska få en fungerande järnväg.

Ådalsbanan måste rustas upp till en standard som medger rationell och snabb järnvägstrafik så att vi kan få ut den fulla nyttan av investeringen i Botniabanan.

Stockholm den 21 oktober 2002

Göran Norlander (s)

Kerstin Kristiansson Karlstedt (s)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Ådalsbanan.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.