Införande av skottpeng på vildsvin
Motion 2025/26:820 av Mikael Larsson (C)
Motionen bereds i utskott
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Miljö- och jordbruksutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2025-10-01
- Granskad
- 2025-10-01
- Hänvisad
- 2025-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av skottpeng på vildsvin och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Antalet vildsvin har i Sverige ökat kraftigt sedan många år tillbaka. Vildsvinen förstör för både lantbruket och dess produktion men stora delar i skog och mark bökas upp också. Vildsvin har också vid tillfälle i Sverige men också nere på kontinenten spridit svinpest.
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, har också nyligen krävt att vildsvinsstammen minskas med 90 %.
För att minska vildsvinsstammen finns fler olika tillvägagångssätt och ett av dem är att en så kallad skottpeng på vildsvin införs.
Regeringen bör därför skyndsamt utreda hur skottpeng på vildsvin kan införas för att minska vildsvinsstammen i Sverige.
|
Mikael Larsson (C) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av skottpeng på vildsvin och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Miljö- och jordbruksutskottet
Betänkande 2025/26:MJU10
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
