stöd till svensk hästsport
Interpellation 2001/02:350 av Andersson, Sten (-)
Interpellationen är besvarad
- Inlämnad:
- 2002-04-04
- Anmäld:
- 2002-04-09
- Besvarad:
- 2002-04-23
Interpellationen
den 4 april
Interpellation 2001/02:350
av Sten Andersson (-) till finansminister Bosse Ringholm om stöd till svensk hästsportATG (AB Trav- och Galopp) har begärt få tillstånd att arrangera totalisatorspel internationellt. Detta har, enligt uppgift i medierna, nekats av regeringen, vilket är förvånansvärt mot bakgrund av den ytterst besvärliga ekonomiska situation svensk trav- och galoppsport befinner sig i!
Intresset för spel på hästar är mycket stort i Sverige. Varje lördag lämnas in runt 600 000 V 75-kuponger. Många av dessa har flera "delägare" vilket bevisar att medborgarnas intresse för spel på hästar är stort.
Tyvärr är ekonomin för hästägare, uppfödare och generellt sett aktiva inom sporten mycket negativ.
Avslaget på ATG:s begäran om att få arrangera totalisatorspel internationellt gör inte saken bättre och många undrar säkert om regeringen känner till vardagslivet inom svensk hästsport och vad hästsporten betyder för ett fullt ut levande Sverige.
Vilka åtgärder är finansministern beredd att vidta i syfte att stödja svensk hästsport?
