Samordningsförbundens förutsättningar

Interpellation 2025/26:334 av Eva Lindh (S)

Interpellationen är inlämnad

Händelser

Inlämnad
2026-02-12
Överlämnad
2026-02-12
Anmäld
2026-02-16
Sista svarsdatum
2026-02-27

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

PDF

Interpellationen

till Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M)

 

Samordningsförbunden spelar en central roll i arbetet med att stödja personer som står långt från arbetsmarknaden. Genom samverkan mellan Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, regioner och kommuner skapas samordnade insatser för individer som ofta har komplexa behov och som riskerar att hamna mellan myndigheters ansvarsområden. För många människor har denna samverkan varit avgörande för att de ska kunna närma sig arbete eller studier och därmed egen försörjning.

Samordningsförbunden är en av få strukturer som faktiskt fungerar för människor som hamnat mellan myndigheter, mellan regelverk och mellan stolar. De fungerar också som utvecklingsmiljöer för nya arbetssätt, där framgångsrika projekt kan tas vidare in i ordinarie verksamheter.

Under senare tid har det dock uppstått hinder som försvårar samordningsförbundens möjligheter att fortsätta verka och utvecklas. En tydlig brist är att verksamheterna inte längre är möjliga att följa upp samlat. Detta riskerar att försvaga en samverkansmodell som under lång tid visat goda resultat, inte minst för individer med sammansatta behov.

När samverkan försvåras drabbar det i första hand de personer som redan befinner sig i en utsatt situation. Det riskerar också att leda till ökade samhällskostnader när människor inte får det samordnade stöd de behöver för att komma vidare mot arbete och egen försörjning.

Behovet av denna samordning är stort och växande. Arbetslösheten biter sig fast, särskilt bland dem som står längst från arbetsmarknaden. Just i ett sådant läge borde staten stärka de strukturer som faktiskt fungerar.

Mot bakgrund av detta vill jag fråga äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje:

 

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att komma till rätta med de hinder som uppstått för att samordningsförbunden ska kunna fortsätta verka och utvecklas?

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.