Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Motverkande av diskriminering i arbetslivet
Interpellation 2008/09:76 av Astudillo, Luciano (s)
Interpellationen är besvarad
- Inlämnad:
- 2008-10-29
- Anmäld:
- 2008-10-30
- Besvarad:
- 2008-11-18
- Sista svarsdatum:
- 2008-11-19
Interpellationen
den 29 oktober
Interpellation
2008/09:76 Motverkande av diskriminering i arbetslivet
av Luciano Astudillo (s)
till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (fp)
Arbetslösheten stiger och sysselsättningen viker. Detta sker i ett läge då fortfarande många saknar ett arbete att gå till. Integrations- och jämställdhetsministern brukar hävda att den bästa insatsen för att motverka diskriminering i arbetslivet är att skapa arbeten. Följaktligen måste det omvända också gälla: att färre jobb medför ökad risk för diskriminering av grupper som har en svagare position på arbetsmarknaden.
Därför vill fråga integrations- och jämställdhetsministern:
Vilka insatser avser ministern att vidta för att möta en utveckling där risken att bli diskriminerad på arbetsmarknaden ökar?
Vilka insatser avser ministern att vidta för att staten och myndigheterna ska vara förebilder i det aktiva arbetet mot diskriminering?
Debatt
(6 Anföranden)Interpellationsdebatt 2008/09:76
Webb-tv: Motverkande av diskriminering i arbetslivet
Dokument från debatten
Protokoll från debatten
Anf. 56 Luciano Astudillo (S)
Anf. 57 Nyamko Sabuni (Fp)
Anf. 58 Luciano Astudillo (S)
Anf. 59 Nyamko Sabuni (Fp)
Anf. 60 Luciano Astudillo (S)
Anf. 61 Nyamko Sabuni (Fp)
Övrigt om interpellationen
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
