lärarnas status
Interpellation 2004/05:621 av Lindström, Torsten (kd)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2005-05-20
- Anmäld
- 2005-05-24
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar fördröjt anmält
- 2005-06-03
- Sista svarsdatum
- 2005-06-03
- Besvarad
- 2005-06-08
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 20 maj
Interpellation 2004/05:621
av Torsten Lindström (kd) till statsrådet Ibrahim Baylan om lärarnas statusEnligt en ny undersökning bland 1 200 svenska lärare ägnar varje dag fyra av tio lärare en betydande del av sin arbetstid till att skapa lugn och ro i klassrummet. Svenska elever kommer för sent, de får ingen arbetsro, lärare och annan personal blir utsatta för våld på jobbet. Alltfler lärare @ särskilt kvinnliga lärare @ går in i väggen, knäckta av åratal av slit och långsamt men stadigt försämrade möjligheter att utföra sitt yrke. Detta är larmsignaler som måste tas på allvar.
Trots att ca 20 % av samtliga läraranställda, det vill säga närmare 35 000 personer, var obehöriga 2004 utannonseras få lärartjänster på arbetsmarknaden. Arbetslösheten har ökat bland utexaminerade lärare, främst grundskollärare. De obehöriga lärarna har börjat tränga ut de behöriga från arbetsmarknaden. Vid en jämförelse med övriga nordiska länder, eller med genomsnittet för OECD-länder, kan noteras att Sverige är sämst på att anställa behöriga lärare.
Ett system som väljer bort lärarutbildad personal är svårmotiverat och riskerar att i sig ytterligare minska rekryteringen till lärarutbildning, vilket naturligtvis bidrar till en ännu högre andel läraranställda utan lärarexamen. Det är helt otillständigt. För att elever, föräldrar och samhället i övrigt ska ha förtroende för skolan måste skolan vara fylld av kompetent professionell personal. De som examineras från lärarutbildningarna framöver kommer enbart att räcka till att ersätta dem som går i pension, inte avhoppen, sjukskrivningarna eller utökade behov. Med ambitionen att alla lärare i grundskolan ska ha lärarexamen kommer behovet av lärare inte att kunna tillgodoses till år 2010 om inga ytterligare åtgärder vidtas.
En rad insatser behövs för att öka attraktiviteten hos lärarutbildningarna och läraryrket.
Mot bakgrund av det ovan anförda vill jag fråga skolministern:
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att öka läraryrkets attraktivitet och status?
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att säkerställa att skolan har lärare med rätt utbildning?
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att minska antalet sjukskrivna och utbrända lärare?
Debatt
(7 Anföranden)Interpellationsdebatt 2004/05:621
Webb-tv: lärarnas status
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2004/05:135 Onsdagen den 8 juniProtokoll 2004/05:135 32 § Svar på interpellation 2004/05:621 om lärarnas status
Protokoll från debatten
Anf. 226 Ibrahim Baylan (S)
Anf. 227 Torsten Lindström (Kd)
Anf. 228 Ibrahim Baylan (S)
Anf. 229 Torsten Lindström (Kd)
Anf. 230 Ibrahim Baylan (S)
Anf. 231 Torsten Lindström (Kd)
Anf. 232 Ibrahim Baylan (S)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

