kvotering av föräldraförsäkringen

Interpellation 2004/05:287 av Lindström, Torsten (kd)

Interpellationen är besvarad

Händelser

Inlämnad
2004-12-22
Anmäld
2005-01-07
Besvarad
2005-01-27
Sista svarsdatum
2005-01-31

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

Interpellationen

den 22 december

Interpellation 2004/05:287

av Torsten Lindström (kd) till socialminister Berit Andnor om kvotering av föräldraförsäkringen

I dag är föräldraförsäkringen fördelad så att mamman respektive pappan har rätt till hälften av föräldraförsäkringsdagarna vardera. Föräldraförsäkringen är således redan "individualiserad". Föräldrarna har sedan möjlighet att överlåta delar av sina dagar till den andre föräldern, förutom två månader som är helt och hållet förbehållet respektive förälder. Ingen kan tvinga dem att överlåta dagarna till varandra. Detta blir i stället, med utgångspunkt från familjens specifika situation och önskemål, en överenskommelse mellan föräldrarna.

I en fråga till föräldrar om hur de såg på sin egen fördelning av föräldraledigheten svarade över 80 % att de var nöjda. Nöjdast med fördelningen var mammorna.

Trots att föräldraförsäkringen redan i dag är individualiserad och föräldrarna själva är nöjda med den fördelning som de gjort finns det givetvis mer att göra. Mammorna står fortfarande för ca 85 % av uttaget av föräldraförsäkringen och papporna för ca 16 %. En jämnare fördelning skulle givetvis förbättra kontakten mellan pappor och barn, stärka familjestabiliteten och kvinnors ställning på arbetsmarknaden. Undersökningar visar också att pappor skulle vilja ta ut en större andel av föräldraförsäkringen men att bland annat attityder på arbetsplatsen, ekonomin och bristande kunskap står i vägen. Det finns flera konkreta förslag som skulle kunna undanröja dessa hinder och därmed medföra att föräldrarnas och familjens valmöjligheter ökar ytterligare.

I stället för att föreslå konkreta åtgärder för att undanröja hinder och därmed öka föräldrarnas valmöjligheter har den socialdemokratiska regeringen tillsatt en ensamutredare som ska föreslå åtgärder som inskränker föräldrarnas valmöjligheter i föräldraförsäkringen. Utredaren ska bland annat "analysera vilka effekter det kan få att reservera ytterligare månader" för mamman respektive pappan. I klartext innebär detta att man ska se över hur en tvångsdelning av föräldraförsäkringen ska genomföras. Den möjlighet som finns i dag att överlåta delar av sina dagar ska helt dras in. Familjens, föräldrarnas valmöjligheter ska inskränkas och flexibiliteten i systemet ska stramas åt ytterligare. Ett sådant system tar inte i beaktande att familjers omständigheter ser olika ut och att en enda lösning inte passar alla. Det tar heller inte i beaktande att föräldrar själva vill och ska bestämma över fördelningen av föräldraledigheten. I en Sifoundersökning från föregående år svarade 86 % att de själva vill bestämma över fördelningen av föräldraledigheten och en undersökning som Demoskop genomfört visar att åtta av tio har denna uppfattning.

Avser statsrådet att föreslå en tvångsdelning av föräldraförsäkringen?

Avser statsrådet att föreslå ett system som riskerar att förkorta det samlade uttaget av föräldrapenning för barnet under småbarnsåren?

Debatt

(0 Anföranden)

Dokument från debatten

Intressenter

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.