Kapitalförsörjning

Interpellation 2008/09:30 av Astudillo, Luciano (s)

Interpellationen är besvarad

Händelser

Inlämnad
2008-10-08
Anmäld
2008-10-14
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar fördröjt anmält
2008-10-17
Sista svarsdatum
2008-10-27
Besvarad
2008-10-28

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

Interpellationen

den 8 oktober

Interpellation

2008/09:30 Kapitalförsörjning

av Luciano Astudillo (s)

till näringsminister Maud Olofsson (c)

Bristen på likviditet är ett återkommande tema i rapporteringen om finanskrisen. Problemen med kapitalförsörjning har nu vuxit bland Sveriges företagare. Bankerna kräver allt hårdare säkerheter. Räntorna är högre och svårigheterna att över huvud taget få krediter växer för Sveriges entreprenörer. Nu växer oron bland Sveriges företagare för att de inte ska kunna se till sina verksamheters behov av finansiering. Samhället bidrar redan med finansiering till företag genom Almis verksamhet – och det finns möjlighet att utvidga Almis roll gentemot Sveriges företagare.

Med anledning av vad som anförts vill jag ställa följande två frågor till näringsministern:

Hur avser näringsministern att agera för att hindra att företag som möter likviditetsproblem sätts i konkurs av de banker som i dag har svårt att finansiera sig?

Hur avser näringsministern att förändra Almis uppdrag för att möta de problem som svenska företag möter på kapitalmarknaden?

Debatt

(0 Anföranden)
Stillbild från Interpellationsdebatt 2008/09:30, Kapitalförsörjning

Interpellationsdebatt 2008/09:30

Webb-tv: Kapitalförsörjning

Dokument från debatten

Intressenter

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.