Guantánamos fångar
Interpellation 2008/09:229 av Astudillo, Luciano (s)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2008-12-19
- Inlämnad
- 2008-12-19
- Besvarad
- 2009-01-20
- Sista svarsdatum
- 2009-01-26
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 19 december
Interpellation
2008/09:229 Guantánamos fångar
av Luciano Astudillo (s)
till utrikesminister Carl Bildt (m)
Ca 50 av de 250 fångar som finns kvar på Guantánamo har helt friats från misstanke. Många av dem har tidigare anklagats för terrorism och mord och suttit fängslade på basen, ibland så länge som sju år. Risken att de kommer att torteras och fängslas i sitt hemland är stor.
Portugals utrikesminister, Luis Amado, har i ett brev uppmanat sina europeiska kolleger att ta emot Guantánamofångar som inte kan skickas tillbaka till sina ursprungsländer
Amnesty International menar att de 50 fångar som i dag är friade från misstanke bör få chansen att komma till det land där de har störst chans att återanpassa sig till ett så normalt liv som möjligt. De resterande 200 fångarna som inte friats från misstanke bör få en rättegång.
Med anledning av ovan nämnda vill jag fråga utrikesministern:
Är utrikesministern beredd att ge Portugals utrikeminister stöd för detta initiativ?
Vilka initiativ är utrikesministern beredd att vidta för att eventuellt ta emot, och ge det stöd som behövs till, de friade Guantánamofångar som skulle kunna få ett värdigt liv i Sverige?
Debatt
(9 Anföranden)Interpellationsdebatt 2008/09:229
Webb-tv: Guantánamos fångar
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2008/09:59 Tisdagen den 20 januariProtokoll 2008/09:59 9 § Svar på interpellation 2008/09:229 om Guantánamos fångar
Protokoll från debatten
Anf. 37 Tobias Billström (M)
Anf. 38 Luciano Astudillo (S)
Anf. 39 Kalle Larsson (V)
Anf. 40 Tobias Billström (M)
Anf. 41 Luciano Astudillo (S)
Anf. 42 Kalle Larsson (V)
Anf. 43 Tobias Billström (M)
Anf. 44 Luciano Astudillo (S)
Anf. 45 Tobias Billström (M)
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.



