Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
alternativ energianvändning
Interpellation 2003/04:470 av Andersson, Yvonne (kd)
Interpellationen är besvarad
- Anmäld:
- 2004-05-06
- Inlämnad:
- 2004-05-06
- Besvarad:
- 2004-05-19
- Sista svarsdatum:
- 2004-05-24
Interpellationen
den 6 maj
Interpellation 2003/04:470
av Yvonne Andersson (kd) till näringsminister Leif Pagrotsky om alternativ energianvändningEnergifrågorna har varit och är komplexa i vårt land. För och emot kärnkrafsverk har länge dominerat den politiska debatten. Alltför lite av nya uppfinningar och rön har tagits till vara i en tid man önskat att detta skett.
I ett europeiskt perspektiv är vindkraftsbranschen en succé. I Danmark står vindkraften för 20 % av elproduktionen i dag. I Sverige har utbyggnaden gått trögare på grund av flera faktorer. Kärnkraft och vindkraft har bland annat setts som kontrahenter. Sverige satsade på mycket stora vindkraftverk på flera megawatt i början av 80-talet, samtidigt som danskarna byggde små vindkraftverk och lärde sig förstå teknikens möjligheter och begränsningar. Successivt har danskarna byggt större maskiner, stimulerat hemmamarknaden med statliga bidrag och skapat en industri som i dag sysselsätter mer än 20 000 anställda i Danmark.
Energimyndigheten har uppdrag att medverka till att nya energikällor växer fram. Tyvärr blir deras kunder oftast de större bolagen eller institutionerna. Samtidigt vet vi av historien att det ofta är enskilda forskare som bär fram en idé som senare innebär de stora tekniska genombrotten. Min fråga till ministern är:
På vilket sätt avser statsrådet att stötta enskilda forskares projekt för att ta till vara nya idéer?
Debatt
(7 Anföranden)Interpellationsdebatt 2003/04:470
Webb-tv: alternativ energianvändning
Dokument från debatten
Protokoll från debatten
Anf. 31 Leif Pagrotsky (S)
Anf. 32 Yvonne Andersson (Kd)
Anf. 33 Leif Pagrotsky (S)
Anf. 34 Yvonne Andersson (Kd)
Anf. 35 Leif Pagrotsky (S)
Anf. 36 Yvonne Andersson (Kd)
Anf. 37 Leif Pagrotsky (S)
Övrigt om interpellationen
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
