Standardiseringens betydelse i en globaliserad värld
Betänkande 2008/09:NU6
Var är betänkandet nu?
Betänkandet är färdigbehandlat
- Avgörande
- 2008-10-29
- Debatt
- 2008-10-29
- Beslut fattades
- 2008-10-29
Hela betänkandet
Beslut i korthet
Standardiseringens betydelse i en globaliserad värld (NU6)
- Utskottets förslag till beslut
- Skrivelsen läggs till handlingarna.
- Riksdagens beslut
- Kammaren biföll utskottets förslag
Ärendets gång
Förslag, Genomförd
Förslaget avser 1 motion.
Beredning, Genomförd
Alla beredningar i utskottet
Standardiseringens betydelse i en globaliserad värld (NU6)
Regeringen har lämnat en skrivelse som tar sikte på hur arbetet med olika standarder kan bidra till ökad konkurrenskraft och tillväxt i en allt mer globaliserad värld. Standardisering berör allt från skruvar och muttrar till samhällsfrågor som klimatproblemet eller företags sociala ansvar. Genom att arbeta med standardisering kan Sverige vara med och påverka den globala utvecklingen.
För närvarande pågår ett projekt som ska öka det offentliga engagemanget i arbetet med standardisering, främst hos Regeringskansliet och myndigheterna. Näringsutskottet ger arbetet sitt stöd, och påpekar samtidigt att det är viktigt att en samlad strategi tas fram inom området.
Standarder har också betydelse som förenklingsmetod, såväl inom EU som internationellt, vilket exempelvis kan underlätta handeln med varor och tjänster. Detta kan leda till en bättre konkurrens - en utveckling som utskottet tycker är värdefull.
Utskottet förutsätter också att regeringen även i fortsättningen driver frågan om att brukarna, det vill säga konsumenter, fackföreningar, småföretagare med flera, medverkar i arbetet och att verksamheten får tillräckligt med ekonomiska resurser.
Debatt, Genomförd
Information kommer.Dokument från debatten
Beslut, Genomförd
Protokoll med beslut
Riksdagsskrivelse
Förslagspunkter och beslut i kammaren
Standardiseringens betydelse i en globaliserad värld
Kammaren biföll utskottets förslagBeslut fattat med acklamation
Beslut:
Kammaren biföll utskottets förslag
Utskottets förslag:
Riksdagen avslår motion 2007/08:N18 yrkandena 1-3 och lägger skrivelse 2007/08:140 till handlingarna.
Utskottens betänkanden
Betänkanden innehåller utskottens förslag till hur riksdagen ska besluta i olika ärenden.