Redovisning och aktiekapital i euro
Betänkande 1999/2000:LU8
Var är betänkandet nu?
Betänkandet är färdigbehandlat
- Avgörande
- 2000-02-09
- Debatt
- 2000-02-09
Hela betänkandet
Beslut i korthet
Redovisning och aktiekapital i euro (LU8)
- Utskottets förslag till beslut
- Riksdagens beslut
- Bifall till utskottets hemställan
Ärendets gång
Förslag, Genomförd
Från regeringen
Från ledamöterna
- Motion 1999/2000:L10 av Yvonne Ruwaida och Kia Andreasson (mp) med anledning av prop. 1999/2000:23 Redovisning och aktiekapital i euro
- Motion 1999/2000:L7 av Stig Rindborg m.fl. (m) med anledning av prop. 1999/2000:23 Redovisning och aktiekapital i euro
- Motion 1999/2000:L8 av Margit Gennser (m) med anledning av prop. 1999/2000:23 Redovisning och aktiekapital i euro
- Motion 1999/2000:L9 av Mats Odell m.fl. (kd) med anledning av prop. 1999/2000:23 Redovisning och aktiekapital i euro
Beredning, Genomförd
Alla beredningar i utskottet
Redovisning och aktiekapital i euro (LU8)
Lagutskottet föreslår att riksdagen godkänner regeringens förslag om redovisning och aktiekapital i euro. Förslaget innebär att aktiebolag, ekonomiska föreningar, sparbanker, medlemsbanker, understödsföreningar, försäkringsaktiebolag och ömsesidiga försäkringsbolag ska kunna välja att ha sin redovisning i euro i stället för i svenska kronor. I aktiebolag som har sin redovisning i euro ska aktiekapitalet och aktiernas nominella belopp vara bestämda i euro. Företag som har valt att ha sin redovisning i euro ska även i fortsättningen avge skattedeklarationer m.m. i svenska kronor. De nya reglerna föreslås träda i kraft den 1 mars 2000.
Debatt, Genomförd
Dokument från debatten
Beslut, Genomförd
Protokoll med beslut
Riksdagsskrivelser
Inga riksdagsskrivelser har ännu utfärdats för det här ärendet. För vissa ärenden utfärdas inga riksdagsskrivelser.
Det här är ett utskottsbetänkande
Ett betänkande innehåller utskottens förslag till hur riksdagen ska besluta i olika ärenden. På den här sidan kan du följa ärendets gång och ta del av debatt och beslut.