Rättspsykiatriskt forskningsregister
Betänkande 1998/99:JuU25
Var är betänkandet nu?
Betänkandet är färdigbehandlat
- Debatt
- 1999-05-19
- Avgörande
- 1999-05-20
Hela betänkandet
Beslut i korthet
Rättspsykiatriskt forskningsregister (JuU25)
- Utskottets förslag till beslut
- Riksdagens beslut
- Bifall till utskottets hemställan
Ärendets gång
Förslag, Genomförd
Från regeringen
Från ledamöterna
- Motion 1998/99:Ju16 av Margareta Andersson (c) med anledning av prop. 1998/99:72 Rättspsykiatriskt forskningsregister
- Motion 1998/99:Ju17 av Siw Persson och Johan Pehrson (fp) med anledning av prop. 1998/99:72 Rättspsykiatriskt forskningsregister
- Motion 1998/99:Ju18 av Karin Pilsäter (fp) med anledning av prop. 1998/99:72 Rättspsykiatriskt forskningsregister
- Motion 1998/99:Ju19 av Ingemar Vänerlöv och Ragnwi Marcelind (kd) med anledning av prop. 1998/99:72 Rättspsykiatriskt forskningsregister
Beredning, Genomförd
Alla beredningar i utskottet
Rättspsykiatriskt forskningsregister (JuU25)
Justitieutskottet föreslår att att ett särskilt register, det rättspsykiatriska forskningsregistret, inrättas för att tillgodose behovet av personuppgifter för sådan forskning inom rättspsykiatrin som har godkänts av en forskningsetisk kommitté. Uppgifterna i registret ska dessutom få användas för Rättsmedicinalverkets uppföljning, utvärdering och kvalitetssäkring av sin verksamhet inom samma område.
Debatt, Genomförd
Dokument från debatten
Beslut, Genomförd
Protokoll med beslut
Riksdagsskrivelse
Det här är ett utskottsbetänkande
Ett betänkande innehåller utskottens förslag till hur riksdagen ska besluta i olika ärenden. På den här sidan kan du följa ärendets gång och ta del av debatt och beslut.