Medgivande för Riksbanken att delta i finansieringen av avskrivningen av Liberias skuld till Internationella valutafonden
Betänkande 2008/09:FiU9
Var är betänkandet nu?
Betänkandet är färdigbehandlat
- Avgörande
- 2008-10-29
- Debatt
- 2008-10-29
- Beslut fattades
- 2008-10-29
Hela betänkandet
Beslut i korthet
Riksbanken är med och betalar av på Liberias skuld till IMF (FiU9)
Riksbanken ska för Sveriges del vara med och finansiera avskrivningen av Liberias skuld till Internationella valutafonden, IMF. I praktiken innebär det att Riksbanken bidrar med ett belopp motsvarande cirka 51 miljoner kronor till skuldavskrivningen. Riksdagen sa ja till Riksbankens förslag.
- Utskottets förslag till beslut
- Bifall till framställningen.
- Riksdagens beslut
- Kammaren biföll utskottets förslag
Ärendets gång
Förslag, Genomförd
Förslaget avser 1 framställning / redogörelse.
Beredning, Genomförd
Betänkandet bereddes senast i utskott 18 september 2008, justerades 16 oktober 2008 och fick trycklov 22 oktober 2008.
Alla beredningar i utskottet
2008-09-18
Riksbanken är med och betalar av på Liberias skuld till IMF (FiU9)
Riksbanken ska för Sveriges del vara med och finansiera avskrivningen av Liberias skuld till Internationella valutafonden, IMF. I praktiken innebär det att Riksbanken bidrar med ett belopp motsvarande cirka 51 miljoner kronor till skuldavskrivningen. Finansutskottet föreslår att riksdagen säger ja till Riksbankens förslag.
Debatt, Genomförd
Information kommer.Dokument från debatten
Beslut, Genomförd
Betänkandet beslutades i kammaren 29 oktober 2008.Förslagspunkter: 1, Acklamationer: 1.
Protokoll med beslut
Riksdagsskrivelse
Förslagspunkter och beslut i kammaren
Medgivande för Riksbanken att delta i finansieringen av avskrivningen av Liberias skuld till Internationella valutafonden
Kammaren biföll utskottets förslagBeslut fattat med acklamation
Beslut:
Kammaren biföll utskottets förslag
Utskottets förslag:
Riksdagen medger att Riksbanken för Sveriges del deltar i den av Internationella valutafonden (IMF) föreslagna finansieringen av Liberias skuldavskrivning, vilket innebär att Riksbanken bidrar med 5,1 miljoner SDR (ca 51 miljoner kronor) ur det särskilda kontot SCA-1 i IMF.
Därmed bifaller riksdagen framställning 2007/08:RB4.
Utskottens betänkanden
Betänkanden innehåller utskottens förslag till hur riksdagen ska besluta i olika ärenden.