Bättre förutsättningar för internationellt tillsynssamarbete på värdepappersmarknadsområdet

Betänkande 2010/11:FiU15

Betänkandet är färdigbehandlat

Avgörande
2010-12-02
Debatt
2010-12-02
Beslut fattades
2010-12-02

Hela betänkandet

Beslut i korthet

Bättre förutsättningar för internationellt tillsynssamarbete på värdepappersmarknadsområdet (FiU15)

Finansinspektionen ska kunna ingå i ett multilateralt samförståndsavtal om samråd, samarbete och informationsutbyte. Avtalet har tagits fram av den internationella organisationen för värdepapperstillsyn IOSCO. Syftet med lagändringen är att Finansinspektionen ska ges bättre möjligheter att samarbeta med tillsynsmyndigheter i andra länder. Något som utskottet också menar har betydelse för svenska företags möjligheter att tillhandahålla tjänster i andra länder. Hittills har 71 stater ingått överenskommelsen varav 23 av EU:s medlemsstater. De nya reglerna börjar gälla den 1 mars 2011. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.
Utskottets förslag till beslut
Bifall till propositionen.
Riksdagens beslut
Kammaren biföll utskottets förslag.

Ärendets gång

Beredning, Genomförd

Betänkandet bereddes senast i utskott 9 november 2010, justerades 18 november 2010 och fick trycklov 24 november 2010.

Alla beredningar i utskottet

2010-11-09

Bättre förutsättningar för internationellt tillsynssamarbete på värdepappersmarknadsområdet (FiU15)

Finansinspektionen ska kunna ingå i ett multilateralt samförståndsavtal om samråd, samarbete och informationsutbyte. Avtalet har tagits fram av den internationella organisationen för värdepapperstillsyn IOSCO. Syftet med lagändringen är att Finansinspektionen ska ges bättre möjligheter att samarbeta med tillsynsmyndigheter i andra länder. Något som utskottet också menar har betydelse för svenska företags möjligheter att tillhandahålla tjänster i andra länder. Hittills har 71 stater ingått överenskommelsen varav 23 av EU:s medlemsstater.

De nya reglerna börjar gälla den 1 mars 2011. Finansutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag.

Debatt, Genomförd

Information kommer.

Dokument från debatten

Beslut, Genomförd

Betänkandet beslutades i kammaren 2 december 2010.Förslagspunkter: 1, Acklamationer: 1.

Förslagspunkter och beslut i kammaren

  1. Bättre förutsättningar för internationellt tillsynssamarbete på värdepappersmarknadsområdet

    Kammaren biföll utskottets förslagBeslut fattat med acklamation

    Beslut:

    Kammaren biföll utskottets förslagBeslut fattat med acklamation

    Utskottets förslag:
    Riksdagen antar regeringens förslag till
    1. lag om ändring i lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument,
    2. lag om ändring i lagen (2004:46) om investeringsfonder,
    3. lag om ändring i lagen (2005:377) om straff för marknadsmissbruk vid handel med finansiella instrument,
    4. lag om ändring i lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden.
    Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:17.

Det här är ett utskottsbetänkande

Ett betänkande innehåller utskottens förslag till hur riksdagen ska besluta i olika ärenden. På den här sidan kan du följa ärendets gång och ta del av debatt och beslut.