EU:s förordning om penningmarknadsfonder och ett par andra värdepappersmarknadsfrågor
Betänkande 2017/18:FiU38
Var är betänkandet nu?
Betänkandet är färdigbehandlat
- Debatt
- 2018-05-16
- Beslut fattades
- 2018-05-16
Hela betänkandet
Beslut i korthet
Lagar anpassas efter bindande EU-regler om penningmarknadsfonder (FiU38)
Lagar som rör värdepappersfonder och alternativa investeringsfonder kompletteras för att följa bindande EU-regler om penningmarknadsfonder. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.
Förslaget innebär att svenska lagar anpassas till en EU-förordning om penningmarknadsfonder, alltså fonder där tillgångarna utgörs av likvida värdepapper med kort löptid. Förordningen innehåller bland annat regler om auktorisation, marknadsföring, placeringsbestämmelser och riskhantering. Syftet är att förstärka den finansiella stabiliteten och skapa en hög skyddsnivå för de som investerar i fonderna.
Utöver detta omfattar regeringens förslag vissa andra lagändringar som rör värdepappersmarknaden. Bland annat ska regler för investeringsrådgivning utvidgas till att även omfatta rådgivning till professionella kunder.
Lagändringarna som har att göra med bindande EU-regler börjar gälla den 21 juli 2018, övriga lagändringar den 1 juli 2018.
- Utskottets förslag till beslut
- Bifall till proposition
- Riksdagens beslut
- Kammaren biföll utskottets förslag.
Ärendets gång
Förslag, Genomförd
Förslaget avser 1 proposition.
Beredning, Genomförd
Alla beredningar i utskottet
Lagar anpassas efter bindande EU-regler om penningmarknadsfonder (FiU38)
Lagar som rör värdepappersfonder och alternativa investeringsfonder kompletteras för att följa bindande EU-regler om penningmarknadsfonder. Finansutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag.
Regeringens förslag innebär att svenska lagar anpassas till en EU-förordning om penningmarknadsfonder, alltså fonder där tillgångarna utgörs av likvida värdepapper med kort löptid. Förordningen innehåller bland annat regler om auktorisation, marknadsföring, placeringsbestämmelser och riskhantering. Syftet är att förstärka den finansiella stabiliteten och skapa en hög skyddsnivå för de som investerar i fonderna.
Utöver detta omfattar regeringens förslag vissa andra lagändringar som rör värdepappersmarknaden. Bland annat ska regler för investeringsrådgivning utvidgas till att även omfatta rådgivning till professionella kunder.
Lagändringarna som har att göra med bindande EU-regler föreslås börja gälla den 21 juli 2018, övriga lagändringar den 1 juli 2018.
Debatt, Genomförd
Betänkandet bordlades 15 maj 2018 och debatterades i kammaren 16 maj 2018.Debatt om förslag 2017/18:FiU38
Webb-tv: EU:s förordning om penningmarknadsfonder och ett par andra värdepappersmarknadsfrågor
Dokument från debatten
Beslut, Genomförd
Beslut: EU:s förordning om penningmarknadsfonder och ett par andra värdepappersmarknadsfrågor
Webb-tv: Beslut
Protokoll med beslut
Riksdagsskrivelse
Förslagspunkter och beslut i kammaren
EU:s förordning om penningmarknadsfonder och ett par andra värdepappersmarknadsfrågor
Kammaren biföll utskottets förslagBeslut fattat med acklamation
Beslut:
Kammaren biföll utskottets förslag
Utskottets förslag:
Riksdagen antar regeringens förslag till
1. lag om ändring i lagen (2004:46) om värdepappersfonder,
2. lag om ändring i lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
3. lag om ändring i lagen (2013:561) om förvaltare av alternativa investeringsfonder,
4. lag om ändring i lagen (2017:1148) om ändring i lagen (2014:797) om ändring i lagen (2013:561) om förvaltare av alternativa investeringsfonder,
5. lag om ändring i lagen (2017:1149) om ändring i lagen (2014:798) om ändring i lagen (2013:561) om förvaltare av alternativa investeringsfonder.
Därmed bifaller riksdagen proposition 2017/18:148 punkterna 1-5.
Utskottens betänkanden
Betänkanden innehåller utskottens förslag till hur riksdagen ska besluta i olika ärenden.