Ulla Hoffmann (V)

Ulla Hoffmann (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel informationssekreterare
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2004-03-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-03-12 – 2004-03-01
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2003-02-20 – 2004-05-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SfU12 8 mars 2006 Mottagande av ensamkommande barn
Debatt om förslag 2005/06:SfU7 8 mars 2006 Delat barnbidrag vid växelvis boende, m.m.

Stöd till återuppbyggnaden av Halabja

Skriftlig fråga 2005/06:2142 av Hoffmann, Ulla (v)

den 15 september Fråga 2005/06:2142 av Ulla Hoffmann (v) till statsrådet Carin Jämtin (s) Stöd till återuppbyggnaden av Halabja Den 16 mars 1988 bombade Saddam Husseins mördartrupper den kurdiska staden Halabja. Minst 5 000 människor dödades och 7 000 skadades. Än i dag ser vi skadeverkningarna

Inlämnad: 2006-09-15 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Kurdernas representation vid förhandlingarna om Turkiets medlemskap i EU

Skriftlig fråga 2005/06:2110 av Hoffmann, Ulla (v)

den 7 september Fråga 2005/06:2110 av Ulla Hoffmann (v) till utrikesminister Jan Eliasson (s) Kurdernas representation vid förhandlingarna om Turkiets medlemskap i EU Den senaste tiden har vi fått information om ökad tortyr och misshandel av kurder i Turkiet. Vid demonstrationer i

Inlämnad: 2006-09-07 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Mänskliga rättigheter och dödsstraff för kvinnor och minderåriga i Iran

Skriftlig fråga 2005/06:2109 av Hoffmann, Ulla (v)

den 7 september Fråga 2005/06:2109 av Ulla Hoffmann (v) till utrikesminister Jan Eliasson (s) Mänskliga rättigheter och dödsstraff för kvinnor och minderåriga i Iran En ung kvinna, Delara Darabi, har av en domstol i staden Rasht, Iran, dömts till döden för ett mord hon påstås ha begått

Inlämnad: 2006-09-07 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.