Peeter Luksep (M)

Peeter Luksep (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel projektledare
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-07

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Minskad reglering på skolans område

Motion 1993/94:Ub345 av Peeter Luksep (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub345 av Peeter Luksep m Minskad reglering på skolans område Mycket positivt har hänt på skolområdet sedan den borgerliga regeringen tillträdde. Förslaget till ny läroplan, skolpengen, enklare statsbidragssystem är några exempel som flyttar ansvaret för barns och ungdomars utbildning till


Utskottsberedning: -1993/94:UbU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Krimtatarerna

Motion 1993/94:U621 av Peeter Luksep (m)

Motion till riksdagen 1993/94:U621 av Peeter Luksep m Krimtatarerna Krimtatarerna är ett av de folk som drabbats hårdast av deporteringar och folkomflyttningar i Sovjetunionen. Stalin lät inte en enda krimtatar finnas kvar på Krim, och knappast något spår av deras månghundraåriga vistelse på Krim heller. Krimtatarerna


Utskottsberedning: -1993/94:UU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Dagbarnvårdare som företagare

Motion 1993/94:Sk347 av Peeter Luksep (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Sk347 av Peeter Luksep m Dagbarnvårdare som företagare Det pågår ett intensivt förändringsarbete i landets kommuner. Människors valfrihet ökar på en rad områden skola, barnomsorg och äldreomsorg. I exempelvis Stockholm har antalet platser i privat barnomsorg ökat med ca 3 000 och den


Utskottsberedning: -1993/94:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.