Margaretha af Ugglas(M)

Margaretha af Ugglas (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel civilekonom
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1994-10-08 – 1995-01-09
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1991-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1995-01-01
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1995-03-15
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-03-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1985-09-30 – 1991-11-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-01-25
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av förs. 1994/95:TK1 Skrivelse från talmanskonferensen med överlämnande av förslag angående en nämnd i riksdagen för Europeiska unionen m.m.

Motion 1994/95:K9 av Maj-Lis Lööw (s) och Margaretha af Ugglas (m)

Motion till riksdagen 1994/95:K9 av Maj-Lis Lööw och Margaretha af Ugglas (s, m) med anledning av förs. 1994/95:TK1 Skrivelse från talmanskonferensen med överlämnande av förslag angående en nämnd i riksdagen för Europeiska unionen m.m. Sammanfattning Vi anser att de i talmanskonferensens förslag till riksdagen (1994/95:TK1)


Utskottsberedning: -1994/95:KU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:19 Sveriges medlemskap i Europeiska unionen

Motion 1994/95:K2 av Margaretha af Ugglas m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:K2 av Margaretha af Ugglas m.fl. (m) med anledning av prop. 1994/95:19 Sveriges medlemskap i Europeiska unionen Sverige kommer att representeras av 22 ledamöter i Europaparlamentet. Dessa utses till att börja med av riksdagen. Sverige skall dock senast inom två år efter medlemskapet


Utskottsberedning: ---1994/95:KU23
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi51 av Jan-Erik Wikström m.fl. (fp, c, m)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi51 av Jan-Erik Wikström m.fl. (fp, m, c) med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition) I kompletteringspropositionen anger regeringen att 5--6 utlandsmyndigheter bör läggas ned och ersättas


Utskottsberedning: -1990/91:FiU37
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.