Ingvar Svensson(KD)

Ingvar Svensson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Filosofie magister
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-04-01
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-10-06
    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-28 – 2001-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2009-01-15
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 1993-05-24 – 1994-10-03
    • Suppleant 1991-10-10 – 1993-05-23
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2001-02-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1998-12-01 – 2002-12-09
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2006-11-01 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Prestationslöner för domare

Motion 2009/10:K341 av Ingvar Svensson (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:K341 av Ingvar Svensson (kd) Prestationslöner för domare kd650 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda gränsdragningsproblemen avseende domares löner i förhållande till kraven på domstolarnas oavhängighet. Motivering Domstolarna


Utskottsberedning: 2009/10:JuU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K341 av Ingvar Svensson (kd) (doc, 41 kB)

Drogtest på barn under 15 år

Motion 2008/09:Ju380 av Ingvar Svensson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju380 av Ingvar Svensson (kd) Drogtest på barn under 15 år kd587 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om drogtest på barn under 15 år. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2008/09:JuU19 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Ju380 av Ingvar Svensson (kd) (doc, 43 kB)

Kartelleffekter på biogaspriset i Stockholmsområdet

Motion 2008/09:N391 av Ingvar Svensson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:N391 av Ingvar Svensson (kd) Kartelleffekter på biogaspriset i Stockholmsområdet Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om åtgärder mot kartelliknande effekter i Stockholmsområdet för biogaspriser. Biogaspris


Utskottsberedning: 2009/10:NU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:N391 av Ingvar Svensson (kd) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.