Gun Hellsvik (-)

Gun Hellsvik (M)

Född år 1942
Avliden den 14 november 2016

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-08 – 2001-02-28
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2001-02-28
    • Ordförande 1998-10-13 – 2001-02-28
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-02-28
    • Ledamot 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 1998-10-20 – 2001-02-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2001-02-28
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2001-02-28
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2001-02-28
    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av skr. 2000/01:62 Brott kan förebyggas! Utvecklingen av det brottsförebyggande arbetet

Motion 2000/01:Ju7 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Ju7 av Hellsvik, Gun (m) med anledning av skr. 2000/01:62 Brott kan förebyggas! Utvecklingen av det brottsförebyggande arbetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen snarast förstärker och konkretiserar beskrivningen av hur det brottsförebyggande arbetet skall


Utskottsberedning: -2000/01:JuU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:56 Ändringar i handläggningen av ungdomsmål m.m.

Motion 2000/01:Ju3 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Ju3 av Hellsvik, Gun (m) med anledning av prop. 2000/2001:56 Ändringar i handläggningen av ungdomsmål m.m. Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen slopar vårdnadshavares rätt till ersättning enligt 26 § tredje stycket lagen (1964:167) med särskilda bestämmelser om unga lagöverträdare


Utskottsberedning: ------2000/01:JuU18
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

ungdomskriminalitet

Skriftlig fråga 2000/01:428 av Hellsvik, Gun (m)

den 12 december Fråga 2000/01:428 av Gun Hellsvik (m) till justitieminister Thomas Bodström om ungdomskriminalitet En spärrvakt har blivit brutalt misshandlad av några skinnskallar. En skinnskalle har blivit mördad av ett gäng ungdomar. Två händelser under en enda vecka. I den första tragedin är i vart fall

Inlämnad: 2000-12-12 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.