Eva Arvidsson (S)

Eva Arvidsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel lärare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-03-23 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-08 – 1995-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-10-10 – 1996-03-22
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Unescos samhällsvetenskapliga program

Skriftlig fråga 2005/06:1561 av Arvidsson, Eva (s)

den 8 maj Fråga 2005/06:1561 av Eva Arvidsson s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Unescos samhällsvetenskapliga program Unescos samhällsvetenskapliga program, Most, har sedan början av 1990-talet fokuserat på problem relaterade till social exkludering och till behovet av att bekämpa olika former

Inlämnad: 2006-05-08 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Bild- och formkonstnärers rätt till ersättning

Skriftlig fråga 2005/06:1026 av Arvidsson, Eva (s)

den 16 februari Fråga 2005/06:1026 av Eva Arvidsson s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Bild- och formkonstnärers rätt till ersättning Utgångspunkten för statlig arbetsmarknadspolitik är sedan länge principen att alla ska basera sin försörjning på ersättning för utfört arbete. Denna princip

Inlämnad: 2006-02-16 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Väg 73 till Nynäshamn

Skriftlig fråga 2005/06:1025 av Arvidsson, Eva (s)

den 16 februari Fråga 2005/06:1025 av Eva Arvidsson s till statsrådet Ulrica Messing s Väg 73 till Nynäshamn När statsminister Göran Persson för en tid sedan tog första spadtaget för byggandet av en motorväg till Nynäshamn fanns inga tvivel om att resurser tilldelats för att denna nu skulle börja byggas. När jag

Inlämnad: 2006-02-16 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.