Ester Lindstedt-Staaf (KD)

Ester Lindstedt-Staaf (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel distriktsläkare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-10-18
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1999-10-18 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

EG-direktiv om förpackningar

Skriftlig fråga 2001/02:1382 av Lindstedt-Staaf, Ester (kd)

den 26 juni Fråga 2001/02:1382 av Ester Lindstedt-Staaf (kd) till miljöminister Kjell Larsson om EG-direktiv om förpackningar EG-direktiv 94/62/EG om förpackningar och förpackningsavfall revideras för närvarande. Det nya direktivet avses gälla mellan åren 2006 och 2011. Kommissionen arbetar i denna revidering

Inlämnad: 2002-06-26 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

EU-standard för aluminium

Skriftlig fråga 2001/02:1348 av Lindstedt-Staaf, Ester (kd)

den 14 juni Fråga 2001/02:1348 av Ester Lindstedt-Staaf (kd) till näringsminister Björn Rosengren om EU-standard för aluminium Sedan tre år gäller en ny EU-standard för gjutlegeringar av aluminium. Denna legering gäller ungefär 18 % av allt pressgjutgods i Sverige. Om den legeringen används, kan förbrukningen

Inlämnad: 2002-06-14 Besvarare: statsrådet Leif Pagrotsky (S)

med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister

Motion 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. (kd) med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sveriges implementering av EG-direktiv 97/24/EG inte skall försvåra


Utskottsberedning: 2002/03:TU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.