Bengt Lindqvist (S)

Bengt Lindqvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-06-01 – 1995-12-31
    • Ledig 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1983-01-13 – 1985-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1985-09-30 – 1985-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-11-01 – 1992-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-15 – 1993-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-05-01 – 1993-05-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1993-05-07 – 1993-05-31
    • Suppleant 1993-03-15 – 1993-04-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1993-03-15 – 1993-04-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:96 Anställning med lönebidrag

Motion 1995/96:A7 av Bengt Lindqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1995/96:A7 av Bengt Lindqvist m.fl. (s) med anledning av prop. 1995/96:96 Anställning med lönebidrag I Arbetsmarknadsstyrelsens (AMS) senaste prognos betonas att andelen handikappade och äldre bland de arbetssökande ökar. Lönebidraget är en mycket viktig och samhällsekonomiskt effektiv


Utskottsberedning: -1995/96:AU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Funktionshindrade i utvecklingsländer

Motion 1994/95:U227 av Eva Zetterberg (v) och Bengt Lindqvist (s)

Motion till riksdagen 1994/95:U227 av Eva Zetterberg och Bengt Lindqvist (v, s) Funktionshindrade i utvecklingsländer Sverige har satt målet högt vad gäller bistånd till utvecklingsländer, om man jämför med andra i-länder. Inom biståndet har dock få insatser direkt eller indirekt kommit handikappade till del. Funktionshindrade


Utskottsberedning: -1994/95:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Sjöräddningen

Motion 1994/95:T633 av Ola Rask m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:T633 av Ola Rask m.fl. (s) Sjöräddningen Allmänt Den viktigaste förutsättningen för att effektivt kunna leda sjöräddningsinsatser är tillgång till goda tele- och radiokommunikationer. Historiskt har detta behov lösts i Sverige genom ett nära samarbete med kustradion, i praktiken


Utskottsberedning: --1994/95:TU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.