Anita Gradin (S)

Anita Gradin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socionom
Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1992-11-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 1992-10-31
    • Ledig 1988-11-08 – 1991-10-04
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1988-11-07
    • Ledig 1987-03-01 – 1988-10-03
    • Ordinarie 1985-10-21 – 1987-02-28
    • Ledig 1985-09-30 – 1985-10-20
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1985-09-30
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 1991-10-08 – 1992-10-31
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1992-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1992-11-02
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1991-10-15 – 1992-11-02
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1991-10-15 – 1992-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1991/92:153 Rekonstruktion av Nordbanken

Motion 1991/92:N59 av Anita Gradin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:N59 av Anita Gradin m.fl. (s) med anledning av prop. 1991/92:153 Rekonstruktion av Nordbanken Regeringen har i prop. 1991/92:153 föreslagit att de nödlidande krediterna i Nordbanken skall skiljas ut ur banken och läggas i en särskild organisation, Securum AB, att staten skall lösa


Utskottsberedning: --1991/92:NU36
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi83 av Margareta Winberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi83 av Margareta Winberg m.fl. (s) med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition) Det finns ett konsekvent inslag i regeringens kompletteringsproposition. Den slår allra hårdast mot kvinnorna. Kvinnors


Utskottsberedning: ------------1991/92:AU15 1991/92:FiU29 1991/92:FiU30
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): , , 12 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi61 av Anita Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi61 av Anita Johansson m.fl. (s) med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition) ''Fjärran från arbete är halvvägs till helvete'' (svenskt ordspråk) Den internationella lågkonjunkturen, strukturproblemen


Utskottsberedning: -1991/92:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.