Andreas Norlén(M)

Andreas Norlén (M)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 30
Titel Jur.dr.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864800
E-post andreas.norlen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-09-11 – 2017-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-09-10
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2016-12-01
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-02-12 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Översyn av beredskapslagstiftning

Skriftlig fråga 2016/17:1911 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:1911 Översyn av beredskapslagstiftning av Andreas Norlén (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Vi lever i en orolig tid med ökade spänningar i vårt närområde. Tack vare överenskommelser mellan regeringen och flera oppositionspartier, som Moderaterna varit med och drivit fram, ökas resurserna

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1911 av Andreas Norlén (M) (pdf, 78 kB)

Skjutövningar över Vättern

Skriftlig fråga 2016/17:1910 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:1910 Skjutövningar över Vättern av Andreas Norlén (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Vi lever i en orolig tid med ökade spänningar i vårt närområde. Tack vare överenskommelser mellan regeringen och flera oppositionspartier, som Moderaterna varit med och drivit fram, ökas resurserna till

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1910 av Andreas Norlén (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2016/17:171 En ny kommunallag

Motion 2016/17:3735 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3735 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av prop. 2016/17:171 En ny kommunallag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att även verksamhet i egen regi ska omfattas av det program med mål och riktlinjer som avses i


Utskottsberedning: 2016/17:KU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2016/17:3735 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3735 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.