Insatser mot skattefusk

Motion 2015/16:843 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet

Händelser

Inlämnad
2015-10-02
Granskad
2015-10-03
Hänvisad
2015-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av förstärkta insatser mot skattefusk och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

I Sverige har vi länge haft en hög skattemoral där de flesta accepterar att den som tjänar pengar också är med och bidrar till det gemensamma genom skatter.

Ändå finns det personer som i strid med lagen undviker att betala olika typer av skatter. Det minskar de gemensamma resurserna men riskerar också att minska skattemoralen och det förtroendet i samhället. Det är därför väldigt viktigt att den beslutade skatten också är den som betalas av både privatpersoner och företag. För det krävs att skattefusket aktivt bekämpas.

Globaliseringen ställer ständigt nya krav på reformer och samarbete för att motverka skatteflykt och skattefusk. Här bör Sverige vara en aktiv part och driva dessa frågor.

Liksom Försäkringskassan och andra myndigheter arbetar hårt för att motverka fusk med bidrag är det viktigt att också ha en god kontroll på intäktssidan. Skatt ska betalas efter bärkraft och välfärd fördelas efter behov. Därför bör regeringen se över om insatserna mot skattefusket behöver förstärkas.

 

Hanna Westerén (S)

 

Marie Granlund (S)

Jennie Nilsson (S)

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av förstärkta insatser mot skattefusk och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Skatteutskottet
    Betänkande 2015/16:SkU20
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.