Fru ålderspresident! Lars-Arne Staxäng har bett mig redogöra för vilka avvägningar som ligger bakom Försäkringskassans nya ordning för internutredarna samt hur jag ska säkerställa att rättssäkerheten på Försäkringskassan efterlevs.
Jag har talat med Försäkringskassan som har berättat att beslutade förändringar har föranletts av en översyn av processen för hur internutredningar bedrivs inom Försäkringskassan. Kartläggningen visade att processen saknade insyn och transparens men också juridiska avstämningspunkter. Mot bakgrund av dessa brister har Försäkringskassan nu vidtagit behövliga åtgärder, och på så vis kan rättssäkerheten i processen öka. Jag ställer mig positiv till dessa och kan kortfattat redogöra för vilka förändringar det handlar om.
Internutredarna ska nu placeras hos rättsavdelningen för att öka insynen i internutredningens verksamhet. Tidigare var det otydligt vem som skulle besluta om en utredning skulle läggas ned eller inledas, vilket inte kan anses vara rättssäkert. Förändringen innebär att rättsavdelningen kommer att besluta om samtliga utredningar, vilket ger bättre förutsättningar för att alla ärenden kommer att behandlas lika.
Försäkringskassan har också beslutat att chefer i verksledande ställning, det vill säga högre chefer, inte ska granskas internt inom myndigheten utan av en extern part. Det beror på att det både inom och utanför myndigheten, på grund av lojalitetsband eller av rädsla för repressalier eller annan påverkan, kan ifrågasättas om utredningen genomförs helt objektivt. Den ordningen är relativt vanlig; flera andra myndigheter arbetar på det sättet, bland annat Skatteverket och Migrationsverket.
Jag kan därmed konstatera att det som ligger bakom Försäkringskassans nya ordning är ambitionen om en mer transparent process med större insyn och fler juridiska avstämningspunkter. Jag bedömer därför inte att det är nödvändigt från min sida att vidta några ytterligare åtgärder.