Räddningshelikoptrar
Protokoll från debatten
Anföranden: 7
Anf. 56 Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Herr ålderspresident! Mattias Ottosson har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder så att både norra Sverige och södra Östersjön har acceptabel räddningsberedskap.
Skälet till att Sjöfartsverket under ett par månader varje vinter befinner sig i Kiruna med en helikopter är att man ska kunna träna flygräddning i fjällmiljö. Syftet är således inte att förstärka Polismyndigheten med fjällräddningsresurser, även om Sjöfartsverket bistår i fjällräddning om Polismyndigheten skulle sakna resurser för sitt uppdrag.
Bakgrunden till att Sjöfartsverket kontinuerligt övar i fjällmiljö är den olycka som skedde 2012 när ett norskt militärflygplan havererade i Kebnekaisefjällen. Under den efterföljande räddningsoperationen blev det uppenbart hur komplicerat det kan vara att både lokalisera och genomföra en räddningsinsats vid ett flygplanshaveri i väglöst land i fjällen under vintertid.
Sjöfartsverket bedömer att myndigheten trots denna omlokalisering kan upprätthålla sjöräddningsuppdraget i södra Östersjön. Sjöfartsverket har ett nära samarbete med och får kontinuerligt understöd av andra svenska myndigheter med sjögående resurser samt från Sjöräddningssällskapet. Utöver detta har Sjöfartsverket slutit samarbetsavtal med alla grannländer runt Östersjön för att länderna ömsesidigt ska kunna bistå varandra om behov uppstår, inte minst med helikopterresurser, något som sker kontinuerligt. Sjöfartsverkets räddningshelikoptrar ska ses som en del i ett större system av både svenska och utländska räddningsresurser, såväl sjögående som flygande enheter.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Sjöfartsverket har en längre tid brottats med en svag ekonomi. I Sjöfartsverkets treårsplan, som överlämnades till regeringen för några veckor sedan och som nu analyseras inom Regeringskansliet, redogörs för vad myndigheten anser krävs för att få rätsida på ekonomin.
I treårsplanen föreslås besparingar bland annat inom sjö- och flygräddningstjänsten. Jag vill dock vara tydlig med att det är oerhört viktigt att den samhällskritiska verksamheten inom myndigheten kan upprätthållas, inte minst med hänsyn till det omvärldspolitiska läge som Sverige befinner sig i. Detta är något som Sjöfartsverket måste beakta när besparingsåtgärder nu planeras.
Anf. 57 Mattias Ottosson (S)
Herr ålderspresident! Tack så mycket, statsrådet Andreas Carlson, för svaret!
Interpellationen lämnades in för ganska länge sedan, den 12 februari. Nu är vi en bra bit in i mars. Det har hunnit hända lite under den här tiden.
Sjöfartsverket har lämnat in sin treårsplan, vilket gör att de tydligt har signalerat i och för sig väl kända ekonomiska problem. Man kommer att behöva göra rätt kraftiga förändringar när det gäller luft- och sjöräddningen men också när det gäller annan verksamhet som är viktig för säkerheten och för att riket ska fungera.
Jag besökte Oxelösunds hamn i måndags. De har en oerhört viktig verksamhet där. Man har en sjöfartspendel mellan Luleå och Oxelösund för att försörja SSAB med olika verksamheter. De känner en väldig oro nu när isbrytarverksamheten ifrågasätts.
Det var ju så redan förra året att de resurser vi hade inte räckte till. Det ledde till att Sjöfartsverket köpte in en ny isbrytare. Det vore väldigt konstigt om man nu skulle avveckla den verksamheten direkt.
De ekonomiska problem som finns är kända. Jag vet att Statskontoret har tittat på den organisationsmodell som Sjöfartsverket har och föreslagit några saker, hur man skulle kunna förändra. Jag har ställt frågan tidigare till statsrådet och då fått svaret att detta bereds på departementet. Jag upprepar frågan i dag: Hur långt har man kommit med den här beredningen?
Jag återgår nu lite till helikopterverksamheten. Det jag egentligen är ute efter är väl att man ska ha en permanent bemanning även i norra Norrland, i Kiruna. I dag finns det helikopter på fem ställen – Säve i Göteborg, Kristianstad, Visby, Umeå och Norrtälje. Sedan finns det en extrahelikopter ifall någon skulle gå ned, och så finns det ytterligare en som är på längre underhåll. Egentligen skulle man behöva utöka det med en helikopter till för att kunna säkra hela riket.
Men nu har vi hamnat i en diskussion om att gå från fem till tre helikopterbaser. Det är klart att det försämrar säkerheten rätt rejält. Helikoptrarna och Sjöfartsverkets verksamhet finansieras på lite olika sätt. När det gäller det som har med flyg att göra har man ett stöd från Eurocontrol, alltså den europeiska flygorganisationen. Man har ett avtal med Försvarsmakten. Man tar in farledsavgifter och finansierar det på det sättet. Det finns också det statliga anslaget, eller regeringens anslag, som handlar om en bred verksamhet.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Det är klart att detta kan få rätt allvarliga konsekvenser. I min värld är det framför allt Kristianstad och Norrtälje som skulle drabbas om man skulle hitta en lösning där man försöker täcka rätt mycket. Då skulle Stockholms skärgård stå utan en helikopter. Det skulle också södra Östersjön och Öresund göra. Det är alltså ett tätbefolkat och ganska hårt trafikerat område.
Det är klart att detta skulle få konsekvenser för myndigheter, för olika företag, för rederier och för vanliga svenskar som rör sig i området. Risken är större att det händer någonting.
Den andra frågan till statsrådet är: Kommer regeringen i vårbudgeten att tillskjuta pengar så att vi slipper hamna i den här situationen?
Anf. 58 Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Herr ålderspresident! Frågan som rör fjällräddning och fjällmiljö har jag besvarat och utvecklat väl: Det handlar i första hand om övningsverksamhet, och det är viktigt att upprätthålla den.
Jag noterar ledamotens önskemål om att man skulle utöka till att ha fast bas även i den delen. Det står förstås ledamoten fritt att önska, men frågan som är ställd i interpellationen handlar om ifall jag avser att vidta åtgärder så att både norra Sverige och södra Östersjön har acceptabel räddningsberedskap. Jag har beskrivit hur den räddningsberedskapen ser ut också i samarbete med länderna kring Östersjön, så jag hoppas att ledamoten är tillfreds med svaret. Det är viktigt för mig, herr ålderspresident, att ge svar på frågor i kammaren.
Den andra frågan som väcks här utvecklade jag i svar på tre interpellationer i förra veckan här i kammaren, herr ålderspresident, och jag var då mycket tydlig med att inga åtgärder är vidtagna ännu. Sjöfartsverket har gått in med ett mycket tydligt underlag med i sin treåriga plan, och det är någonting som vi tar på stort allvar och analyserar i hög hastighet. Jag har också sagt att vi avser att återkomma både på kort sikt och på lång sikt.
Det handlar både om de omständigheter som Ottosson tar upp här kring helikopterbaser och om isbrytare och den långsiktiga finansieringen. Mattias Ottosson vet mycket väl hur arbetet i regeringen fungerar och i budgetprocesser, och vi kommer att återkomma när vi har ett besked.
En sak som jag vill understryka är att kärnan i Sjöfartsverkets viktiga funktioner inte ska påverkas alltför negativt eller hotas i ett säkerhetspolitiskt läge där vi verkligen behöver den här typen av resurser. Hur det ska gå till är ytterst en fråga för Sjöfartsverket, som nu hanterar sina besparingsplaner. De har också varit väldigt tydliga till regeringen med vad som krävs, och det kommer vi förstås att återkomma till.
Jag noterade i diskussionen i förra veckan att ledamöterna tog det som ett tydligt besked att man ännu inte har fattat beslut om detta, att regeringen tar det på stort allvar och att vi kommer att återkomma både på kort och på lång sikt. Jag hoppas att Mattias Ottosson ska vara tillfreds med det svaret, för det är det svar jag kan ge i kammaren i dag.
Anf. 59 Mattias Ottosson (S)
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Herr ålderspresident! Tack så mycket, statsrådet, för svaret!
Jag skulle vilja fördjupa mig ytterligare i Sveriges helikopterförmåga, som jag nu känner är hotad.
Efter den allvarliga olyckan när en norsk Hercules flög in i Kebnekaise har svensk helikopterförmåga funnits under vinterhalvåret i norra Norrland, precis som statsrådet beskrev. Det kallas alltså för övningsområde. Där är man väldigt aktiv; jag vet att man till exempel den senaste veckan har hjälpt de norska myndigheterna i olika insatser, så det samarbetet finns där uppe.
Varför är detta viktigt? Det handlar såklart inte så mycket om sjöfart, utan det handlar om den flygverksamhet som finns i området, och den är av strategisk betydelse för Försvarsmakten. Det här är ju ett oerhört intressant område. Arktis är säkerhetspolitiskt ett av de hetaste områdena, och det svenska flygvapnet flyger dagligen i området.
Varför gör man det? I den eviga freden avvecklade man ändå inte Bodens och Luleås verksamheter, för det är ett strategiskt område. I området ligger också Vidsel – världens näst största övningsområde. Det är bara i Sverige och i det amerikanska övningsområdet i Nevadaöknen som man klarar av att hantera stridsflyg som övar med skarp ammunition och skarpa vapen. Därför tycker jag att det är naturligt både i fredstid och i andra tider att svenska staten har en närvaro med räddningsverksamhet här. Det känns lite konstigt om vi inte har det. Det borde snarare förstärkas. Därför tycker jag också att det är lite konstigt när vi flyttar helikoptrar dit under vinterhalvåret från södra Sverige. Det borde ju stå en där året runt med den beredskapen.
Jag är fullt medveten om att det är polisen som är ansvarig för fjällräddningen. Men luftfarten är det Sjöfartsverket som har ansvar för, och därför tycker jag att det är viktigt att det finns en sådan helikopter. Det är också viktigt för att kunna samverka med våra grannar. I svaret beskriver statsrådet att vi har samarbetsavtal med våra grannländer och kan hjälpa varandra. Men det kan ju inte bara vara ensidigt så att om vi plockar bort en helikopter i södra Sverige ska till exempel danska myndigheter hjälpa oss. Vi måste kunna hjälpa dem också. Det är så det fungerar, precis så som vi har hjälpt norska myndigheter under veckan.
Jag känner en oro för att vi inte ska kunna garantera säkerheten om vi går från fem till tre helikoptrar. Då tycker jag inte att vi uppfyller de mål som vi har satt upp på området.
Anf. 60 Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Herr ålderspresident! Tack så mycket, Mattias Ottosson, för goda poänger som understryker behovet av att ha fungerande verksamhet över hela Sverige men också det nordiska samarbetet och ett samarbete med våra övriga grannländer!
Sjöfartsverkets helikopterverksamhet var tidigare en del av Försvarsmakten och övergick under 1990- och 2000-talen till andra verksamheter för att under 2012 införlivas i Sjöfartsverkets räddningsledningsfunktion. Sjöräddningen har emellertid alltid legat under Sjöfartsverket, och för luftfartens del flyttades räddningsledningsfunktionen från Luftfartsverket till Sjöfartsverket 2010. Det finns alltså en historia här.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Det är också viktigt att blicka framåt, och då vill jag återigen understryka att inga beslut är fattade. Det är viktigt att kommande beslut tas utifrån det säkerhetspolitiska läget och utifrån behov av andra funktioner där vi gör en väldigt stark, kraftig och skyndsam förstärkning av det svenska försvaret. De här helikopterbaserna behöver också ses i ljuset av detta och den säkerhetspolitiska tid som vi lever i.
Det finns goda argument, förstås, men det viktiga här och nu är att understryka att de förslag som Sjöfartsverket har tagit fram i sin treårsplan ännu inte är beslutade. Vi kommer att återkomma i frågan både på kort och på lång sikt.
Anf. 61 Mattias Ottosson (S)
Herr ålderspresident! Tack, statsrådet, för svaren!
Den historieskrivning som statsrådet ger är helt riktig: Det var i stort sett Försvarsmakten som hade det här ansvaret, och i samband med att Berlinmuren föll och klimatet blev ett annat flyttades det. Det kanske också är viktigt att komma ihåg att det flyttades till ett privat bolag, och det privata bolaget gick i konkurs. Det är därför som det nu är tillbaka hos staten. Det var regeringen Reinfeldt som tog det beslutet, och det visar också hur viktigt det är att den här typen av verksamheter bedrivs i statlig regi. Vi ska inte hålla på och privatisera räddningstjänsten, isbrytningen och så vidare. Nu har väl isbrytarna aldrig varit privatiserade men däremot personalen.
Jag tycker att det är oerhört viktigt att vi har det med oss att marknaden kan lösa vissa saker, men den kan inte lösa allt och den kan inte lösa räddningsverksamhet. Jag tycker att det är idiotiskt, om jag får uttrycka mig så, att vi har ägnat oss åt sådana saker.
Det som är viktigt är det som statsrådet säger sist: att samhällskritisk verksamhet inom myndigheten kan upprätthållas. Skulle vi hamna i det läget att vi går från fem till tre helikoptrar är jag av den tydliga uppfattningen att säkerheten inte kan upprätthållas, och det kommer att vara ett hot mot både sjömän, piloter, fritidsbåtägare och skridskoåkare.
Jag förutsätter, hoppas och önskar därför verkligen att regeringen hanterar det här och tillskjuter de ekonomiska resurser som behövs, för Sjöfartsverket är väldigt tydligt: Får vi inte ekonomiska resurser kommer vi inte att kunna upprätthålla detta.
Anf. 62 Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Herr ålderspresident! Jag ser fram emot att återkomma i frågan. Jag delar Mattias Ottossons bedömning att det är ett mycket tydligt underlag från Sjöfartsverket. Jag vill också tacka Mattias Ottosson för engagemanget. Jag tycker att det bidrar till att sätta ljus på frågorna. Jag uppskattar vårt samarbete. Vi har en samsyn kring hur viktig den här funktionen är.
Det är precis som Mattias Ottosson och även jag själv varit inne på så att den långsiktiga finansieringen av Sjöfartsverket innehåller rester från 90-talet med anslag som inte har räknats upp sedan dess. Att det privatföretag som tog över verksamheten som Sjöfartsverket i dag har ansvar för gick i konkurs är väl också en indikation på att det behöver tas ett större grepp om de långsiktiga finansieringsfrågorna.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Vad gäller situationen för handeln här och nu ser jag som sagt fram emot att återkomma för att de beslut som riskerar att fattas inte ska behöva fattas. Vi har varit väldigt tydliga med att de kritiska delarna av kärnan i Sjöfartsverkets verksamheter inte ska påverkas negativt i ett så säkerhetspolitiskt känsligt läge som vi befinner oss i nu. Tack för diskussionen i dag!
Interpellationsdebatten var härmed avslutad.
Interpellation 2024/25:409 Räddningshelikoptrar
av Mattias Ottosson (S)
till Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Sjöfartsverket har ansvar för att det finns räddningshelikoptrar för statlig sjö- och flygräddning.
Under vinterhalvåret flyttar Sjöfartsverket en av sina räddningshelikoptrar från södra till norra Sverige. Förra året var det från Visby till Kiruna, och i år är det från Kristianstad till Kiruna. Det är mycket bra med närvaro i norra Norrland, men detta får till följd att beredskapen i Östersjön och Öresund försämras. Med det omvärldsläge vi har verkar det oklokt.
Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Andreas Carlson:
Avser statsrådet att vidta åtgärder så att både norra Sverige och södra Östersjön har acceptabel räddningsberedskap?


