Illegala vapen
Protokoll från debatten
Anföranden: 8
Anf. 1 Beatrice Ask (M)
Anf. 2 Leif Jakobsson (S)
Anf. 3 Sven-Erik Bucht (S)
Anf. 4 Beatrice Ask (M)
Anf. 5 Leif Jakobsson (S)
Anf. 6 Beatrice Ask (M)
Anf. 7 Leif Jakobsson (S)
Anf. 8 Beatrice Ask (M)
Interpellation
2010/11:27 Illegala vapen
av Leif Jakobsson (S)
till justitieminister Beatrice Ask (M)
Tillgången på illegala vapen är en av grundförutsättningarna för den organiserade brottsligheten. Den illegala vapenhandeln är i sig själv också en av beståndsdelarna i den organiserade kriminaliteten. Problemen med illegala vapen har kommit i fokus med anledning av skjutningarna i Malmö men är egentligen ett växande samhällsproblem som regeringen enligt min mening inte tagit på allvar.
Det finns alldeles uppenbart stora brister i samhällets insatser för att stoppa den illegala handeln med vapen, både vad avser insmuggling, innehav och handel.
Malmö stad har i framställan till regeringen krävt en ny vapenamnesti. Regeringen har inte svarat men i ett morgonprogram den 27 oktober 2010 uppgav statsrådet Ask att en sådan skulle komma.
Jag vill ställa två frågor till justitieminister Ask med anledning av ovanstående:
Vilka åtgärder planerar justitieministern att vidta i syfte att ta krafttag mot den illegala vapenhandeln?
När planerar justitieministern att den utlovade vapenamnestin ska genomgöras?



