Vissa sekretessfrågor som avser vapentransaktioner och Schengens informationssystem
Sändningen startar
Det finns inget klockslag för när sändningen startarUtskottets förslag
Utökad sekretess för bland annat vapenhandel (KU16)
Konstitutionsutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag om två ändringar i sekretesslagstiftningen.
Den ena ändringen rör sekretess kring vapentransaktioner. Vapenhandlare är skyldiga att lämna uppgifter till Polismyndigheten, om bland annat inköp och försäljningar av skjutvapen. Regeringen föreslår att sådana uppgifter i anmälningar och förteckningar ska omfattas av sekretess. Ändringen behövs bland annat på grund av den nya digitala hanteringen av uppgiftsinlämningen. Sekretessen ska även gälla hos övriga myndigheter som kan ha tillgång till uppgifterna.
Den andra lagändringen gäller sekretess för viss ny information som kan komma att delas mellan länder inom Schengenområdet (som utgörs av de flesta EU-länderna samt ytterligare några europeiska länder). Det handlar om information om personer från tredjeland som misstänks för terroristbrott eller annan grov brottslighet, som enligt en ny EU-förordning ska registreras i ett gemensamt informationssystem.
Lagändringen om vapentransaktioner föreslås börja gälla den 1 april 2026. Lagändringen om Schengens informationssystem föreslås börja gälla den dag som regeringen bestämmer.
- Utskottets förslag till beslut
- Bifall till propositionen. Avslag på samtliga motionsyrkanden.