Carl Tham (S)

Carl Tham (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-06

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1978-03-07 – 1978-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1979-10-12 – 1980-08-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 1994-10-07 – 1998-10-06

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.