Tobias Billström (M)

Tobias Billström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun, plats 123
Titel Fil.mag, MPhil.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865246
E-post tobias.billstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2014-09-29 – 2017-10-10
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2017-10-03 –
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2003-11-24 – 2005-04-05
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-04-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-03-11 – 2018-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2015-12-10 – 2017-11-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-12-01 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2017-10-13 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2017-10-13 –
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-09-28
    • Migrations- och arbetsmarknadsminister 2010-07-07 – 2010-10-05
    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-07-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Migrations- och arbetsmarknadsminister 2010-07-07 – 2010-10-05

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot utbildningsutskottet 03-05 och socialförsäkringsutskottet 05-06. Suppleant kulturutskottet 02-05, arbetsmarknadsutskottet 02-06, utbildningsutskottet 02-03, utrikesutskottet 14- och EU-nämnden 15-. Ledamot krigsdelegationen 17-, riksdagsstyrelsen 17- och Utrikesnämnden 17-. Gruppledare Moderaterna 17-. Vice ordförande i Europarådets svenska delegation 15-17. Statsråd (migrationsminister), Justitiedepartementet 061006-140928. Statsråd och chef (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 100707-101005. Förste vice talman 14-17.
  • Föräldrar

    Yrkesläraren Lennart Billström och förskolläraren Birgitta Billström, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Malmö latinskola, 92. Fil.kand., Lunds universitet 00. Master of Philosophy, University of Cambridge 02. Fil.mag., Lunds universitet 02.
  • Anställningar

    Politisk redaktör, Norrbottens-Kuriren 99. Projektanställd, Inventum Scandinavia AB 00, Ehrenberg Marketing och Kommunikation AB 00-01. Politisk redaktör, Nordvästra Skånes Tidningar 01.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Jämställdhetsrådet 02-06 och Migrationsverkets styrelse 05-06. Ordförande för den parlamentariska EU-kommittén 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 98-02. Ledamot, valberedningen 98-02 och utbildningsnämnden 99-02, vice ordförande 99-02. 1:e vice ordförande, stadsdelsfullmäktige Oxie 95-98. Ombud, Kommunförbundet Skåne 99-02. Ledamot, kulturnämnden, Region Skåne 99-01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Malmö 03-07. Vice President, European People's Party (EPP) 12-15. Member of the Executive Board, Wilfried Martens Centre for European Studies 17-. Styrelseledamot, Jarl Hjalmarson stiftelsen 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Högre utbildning och forskning

Motion 2021/22:3845 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3845 av Louise Meijer m.fl. M Högre utbildning och forskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reformera universitetsutbildningarnas kvalitetsutvärderingar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: SfU SkU UbU

Motion 2021/22:3845 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:3845 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 98 kB)

Så får vi ordning på Sverige - Hälso- och sjukvård

Motion 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. M Så får vi ordning på Sverige Hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram ett nationellt mål gällande vårdköerna och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2021/22:SoU11 2021/22:SoU13 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15 2021/22:SoU16 2021/22:SoU17

Motion 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 112 kB) Motion 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 225 kB)

Så får vi ordning på Sverige - Integration

Motion 2021/22:4033 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4033 av Ulf Kristersson m.fl. M Så får vi ordning på Sverige Integration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att målet med invandringen sammantaget ska vara bra för Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: AU JuU KrU SfU SkU UbU 2021/22:AU2 2021/22:AU6 2021/22:CU5 2021/22:KU27 2021/22:SoU15 2021/22:SoU19

Motion 2021/22:4033 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 122 kB) Motion 2021/22:4033 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 244 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se