Sten Bergheden (M)

Sten Bergheden (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 268
Titel Lantbrukare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864608
E-post sten.bergheden[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-11-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-05-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-12-01 – 2008-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-12-10 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 08-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10, trafikutskottet 06-08, näringsutskottet 10- och miljö- och jordbruksutskottet 15- .
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Magnus Bergheden och förskolläraren Lilian Bergheden, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Mariestad, slutår 84. Grundutbildning lantbruk, Töreboda, slutår 86. Driftledarutbildning lantbruk, Skara, slutår 88.
  • Anställningar

    Eget lantbruk 88-. Verkstadsarbetare, Novo Clima Götene 97-02. Oppositionsråd, Mariestad 00-02. Kommunalråd, Mariestad 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare/ledamot, miljönämnden 91-98. Ledamot, byggnadsnämnden 98-02. Regionfullmäktig 02-. Ersättare, regionutvecklingsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Mariestad. 1:e vice ordförande, länsförbundsstyrelsen, Moderaterna i Skaraborg. Ordförande, LRF Lugnåsorten 97-07. Ordförande, LRF kommungrupp Mariestad 00-02. Ersättare, kyrkofullmäktige 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Transporter för jobb och tillväxt

Motion 2018/19:2901 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2901 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Transporter för jobb och tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket bör analysera sitt arbetssätt i syfte att uppmuntra produktivitetshöjningar och innovation och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FöU JuU KU SkU TU 2018/19:JuU11 2018/19:MJU4 2018/19:TU4 2018/19:TU6

Motion 2018/19:2901 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 100 kB) Motion 2018/19:2901 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 177 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2018/19:2899 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2899 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Utgiftsområde 22 Kommunikationer Sammanfattning Ett väl fungerande transportsystem är en förutsättning för jobb och tillväxt i hela landet. För att det ska vara möjligt behöver både människor och företag ett hållbart och konkurrenskraftigt transportsystem


Utskottsberedning: 2018/19:TU1

Motion 2018/19:2899 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2899 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Svensk biodling

Motion 2018/19:2805 av Sten Bergheden och Cecilie Tenfjord Toftby (båda M)

Motion till riksdagen 2018/19:2805 av Sten Bergheden och Cecilie Tenfjord Toftby båda M Svensk biodling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagar och regelverk i syfte att öka konkurrenskraften och produktionen av svensk honung och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: MJU SkU

Motion 2018/19:2805 av Sten Bergheden och Cecilie Tenfjord Toftby (båda M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2805 av Sten Bergheden och Cecilie Tenfjord Toftby (båda M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.