Sara Gille (SD)

Sara Gille (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 256
Titel Undersköterska.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sara.gille[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utrikesutskottet 18-, civilutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet, kulturutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19.
  • Utbildning

    Omvårdnadsprogrammet, Gimo bruksgymnasium, Gimo. Utbildad undersköterska.
  • Anställningar

    Arbetat inom vården med hemtjänst, äldreboenden, nattpatrull, demensboende samt som personlig assistent. Politisk sekreterare, Region Västernorrland.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Kramfors 14-18. Ledamot, BAS-nämnden, Kramfors 14-18. Gruppledare, Sverigedemokraterna Kramfors 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, Västernorrland 16-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 17-. Ledamot, SD-kvinnor 17-19. Regionansvarig, SD-kvinnor 17-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:655 av Sara Gille (SD) 21 maj 2021 Användandet av tvångsgifte
Interpellationsdebatt 2020/21:654 av Mikael Eskilandersson (SD) 21 maj 2021 Agerande mot tvångsgifte
Utrikespolitisk debatt 24 februari 2021 Utrikespolitisk debatt
Interpellationsdebatt 2020/21:429 av Hans Wallmark (M) 23 februari 2021 Josep Borrells resa till Moskva

Dokument:

Smidigare, miljövänligare och säkrare trafik

Motion 2021/22:342 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:342 av Markus Wiechel m.fl. SD Smidigare, miljövänligare och säkrare trafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta högersvängar vid rödljus och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

2021-09-23

Motion 2021/22:342 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 90 kB) Motion 2021/22:342 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Rymningar, samhällstjänst för dömda och betalning av skulder

Motion 2021/22:333 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:333 av Markus Wiechel m.fl. SD Rymningar, samhällstjänst för dömda och betalning av skulder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kriminalisera rymningar och avvikelser och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

2021-09-23

Motion 2021/22:333 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:333 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Samlad satsning för den svenska diasporan

Motion 2021/22:330 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:330 av Markus Wiechel m.fl. SD Samlad satsning för den svenska diasporan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en egen valkrets för den svenska diasporan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

2021-09-23

Motion 2021/22:330 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:330 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se