Rebecka Le Moine (MP)

Rebecka Le Moine (MP)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 181
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rebecka.le.moine[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-03-20 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-09-19 – 2022-03-19
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-09-18
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2021-03-10 – 2021-10-13
    • Suppleant 2019-10-02 – 2021-03-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stärk demokratin med andrahandsröstning

Motion 2020/21:3716 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3716 av Rebecka Le Moine MP Stärk demokratin med andrahandsröstning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda införande av andrahandsröstning i allmänna val och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ett relativt enkelt sätt


Utskottsberedning: 2021/22:KU26

Motion 2020/21:3716 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3716 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 71 kB)

Sänk kostnaden för mensskydd

Motion 2020/21:3065 av Rebecka Le Moine och Annika Hirvonen Falk (båda MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3065 av Rebecka Le Moine och Annika Hirvonen Falk båda MP Sänk kostnaden för mensskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka möjligheterna att slopa momsen på mensskydd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2020/21:SkU21 2020/21:UbU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:3065 av Rebecka Le Moine och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3065 av Rebecka Le Moine och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (pdf, 75 kB)

Utred basinkomst

Motion 2020/21:3640 av Rebecka Le Moine och Mats Berglund (båda MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3640 av Rebecka Le Moine och Mats Berglund båda MP Utred basinkomst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka möjligheterna till basinkomst och tillkännager detta för regeringen. Motivering På grund av coronakrisen rådde uppmaning


Utskottsberedning: 2020/21:SfU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3640 av Rebecka Le Moine och Mats Berglund (båda MP) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3640 av Rebecka Le Moine och Mats Berglund (båda MP) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se