Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Verkställande av utvisningar

Skriftlig fråga 2021/22:755 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:755 Verkställande av utvisningar av Pontus Andersson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Långt innan Sverigedemokraternas intåg i riksdagen 2010 varnade vi för den alltför stora invandringens konsekvenser för Sverige. Alliansregeringens uppgörelse med Miljöpartiet om migrationen och Socialdemokraternas oförmåga

Inlämnad: 2022-01-13 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:755 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 87 kB)

Återvandring

Skriftlig fråga 2021/22:719 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:719 Återvandring av Pontus Andersson SD till Statsrådet Matilda Ernkrans S Den 24 november klubbades Moderaternas, Sverigedemokraternas och Kristdemokraternas budget igenom i Sveriges riksdag. Budgeten innebar bland annat att Sverige satsar 1 miljard kronor av biståndsmedlet på återbyggnad av krigshärjade

Inlämnad: 2022-01-11 Svarsdatum: 2022-01-19 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2021/22:719 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se