Pål Jonson (M)

Pål Jonson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 103
Titel Fil.dr.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865802
E-post pal.jonson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-10-12 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-09-14 – 2016-10-11
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2020-01-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-17 – 2019-12-31
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-10-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2016-09-16 – 2016-10-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-10-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-10-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Ordförande 2020-12-08 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-08
    • Vice ordförande 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Andre vice ordförande 2019-06-14 – 2019-12-13
    • Ledamot 2019-06-13 – 2019-12-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31
    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-01-17 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2020-01-21 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160914-161011). Ledamot försvarsutskottet 18- och EU-nämnden 19-. Extra suppleant justitieutskottet 16 och suppleant 16-18, suppleant försvarsutskottet 17-18, utrikesutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-18, ledamot 18-19. Suppleant valberedningen 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Bo Jonson och Marja Jonson, f. Rönn.
  • Utbildning

    Idrottsgymnasiet, Lycksele, slutår 91. Fil.kand., internationell politik, Georgetown University, slutår 98. Fil.mag.,i europeisk politik, College of Europe, slutår 99. Fil.dr., krigsvetenskap, King's College, London, slutår 05.
  • Anställningar

    Analytiker, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) 00-05. Kanslichef, Moderaterna i Europaparlamentet 05-06. Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 06-07. Politiskt sakkunnig, Moderaternas riksdagskansli 07-12. Gästforskare, NATO Defence Collage (NDC) 09. Kommunikationsdirektör, Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) 13-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Brottsskadenämnden 16-19 och Rättshjälpsnämnden 16-19. Ledamot, Försvarsmaktens insynsråd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Arvika 06-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderaterna i Värmland 10-12. Generalsekreterare, Svenska Atlantkommittén 13-16. Sekreterare för Allmänna Försvarsföreningen i Värmland 13-15.
  • Litteratur

    The Development of the European Security and Defence Policy (05), NATO's Article V debate (10), Vart går NATO efter Ukraina? (15).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skärpta straff mot rattonykterhet

Skriftlig fråga 2020/21:2722 av Pål Jonson (M)

Fråga 2020/21:2722 Skärpta straff mot rattonykterhet av Pål Jonson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Problemen med rattonykterhet har ökat över tid. I många fall handlar det om återfallsförbrytare som regelbundet utsätter andra människor för livsfara genom att köra bil påverkade av alkohol eller

Inlämnad: 2021-04-29 Svarsdatum: 2021-05-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2722 av Pål Jonson (M) (pdf, 87 kB)

Riktade åtgärder till kommuner som är beroende av gränshandel

Skriftlig fråga 2020/21:2713 av Pål Jonson (M)

Fråga 2020/21:2713 Riktade åtgärder till kommuner som är beroende av gränshandel av Pål Jonson M till Finansminister Magdalena Andersson S Coronapandemin har slagit stenhårt mot gränshandeln. För många shoppingcenter i gränsbygder är verksamheten i princip helt utplånad på grund av den stängda gränsen mellan Sverige och

Inlämnad: 2021-04-29 Svarsdatum: 2021-05-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2713 av Pål Jonson (M) (pdf, 90 kB)

Dataintrång mot Riksidrottsförbundet

Skriftlig fråga 2020/21:2704 av Pål Jonson (M)

Fråga 2020/21:2704 Dataintrång mot Riksidrottsförbundet av Pål Jonson M till Utrikesminister Ann Linde S Sverige är ett av världens mest digitaliserade länder, men när det gäller cybersäkerhet ligger vi betydligt sämre till, enligt flera internationella jämförelser. Dessa svagheter har visats flera gånger de senaste åren

Inlämnad: 2021-04-28 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2704 av Pål Jonson (M) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se