Niklas Wykman (M)

Niklas Wykman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 144
Titel Doktorand.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niklas.wykman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Ledamot 2015-01-27 – 2016-06-07
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 14-15, skatteutskottet 15-16 och 2:e vice ordförande 19-, arbetsmarknadsutskottet 16-17 och finansutskottet 17-19. Suppleant finansutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Försäljaren Anders Wykman och vårdbiträdet Irene Wykman, f. Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola, Barkestorpsskolan 88-97. Naturvetenskapligt program med samhällsinriktning, Jenny Nyströmsskolan 97-00. Studier i bl.a. nationalekonomi, matematik och matematisk statistik, Stockholms universitet 02-12. Fil.mag. nationalekonomi, Örebro universitet 11-13. Forskarutbildning i nationalekonomi, Örebro universitet 13-.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Upplands Väsby kommun 01-02. Personlig assistent, Danderyds kommun 02-04. Teamledare, Teleperformance 04-06. Förbundsordförande, MUF 06-10. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna. 1:e vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Solna.
  • Litteratur

    Längtar efter Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor – ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk

Motion 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den föreslagna övre avståndsgränsen för arbetsresor inte ska


Utskottsberedning: 2021/22:SkU29

Motion 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Skattehöjningar

Interpellation 2021/22:472 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2021/22:472 Skattehöjningar av Kjell Jansson M till Finansminister Mikael Damberg S Den här våren presenterar Socialdemokraterna den sista budgeten för mandatperioden. Det kan därför vara på sin plats att summera vad som har hänt och vad som är resultatet av dessa åtta år med socialdemokratiskt styre. Vid

Inlämnad: 2022-04-29 Svarsdatum: 2022-05-10 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:472 av Kjell Jansson (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skattehöjningar

Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö

Interpellation 2021/22:471 av Jasmin Farid (M)

Interpellation 2021/22:471 Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö av Jasmin Farid M till Finansminister Mikael Damberg S Efter åtta år av socialdemokratiskt styre kan det vara på sin plats att summera vad som har hänt och vad som är resultatet av den politik som regeringen fört. Skattehöjningar av olika slag har

Inlämnad: 2022-04-29 Svarsdatum: 2022-05-10 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:471 av Jasmin Farid (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.