Michael Rubbestad (SD)

Michael Rubbestad (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 214
Titel Avdelningschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.rubbestad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 18-. Suppleant valprövningsnämnden 19-.
  • Föräldrar

    Per Rubbestad och Carin Rubbestad, f. Hermansson.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare Sverigedemokraterna Håbo kommun. Ledamot, kommunstyrelsen Håbo kommun.
  • Litteratur

    Handbok för föreningar och grupper (tillsammans med Richard Jomshof & Björn Söder).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:UbU2 16 december 2020 Utgiftsområde 15 Studiestöd
Debatt om förslag 2019/20:UbU22 3 juni 2020 Komvux för stärkt kompetensförsörjning
Debatt om förslag 2019/20:CU12 23 april 2020 Ersättningsrätt och insolvensrätt
Frågestund 16 april 2020 Frågestund

med anledning av prop. 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid - kunskap och innovation för Sverige

Motion 2020/21:3805 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3805 av Patrick Reslow m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid kunskap och innovation för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samverkan inte ska premieras med ekonomiska styrmedel och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:UbU16

Motion 2020/21:3805 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2020/21:3805 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 131 kB)

Ensamkommandes 395 miljoner kronor i studieskuld

Skriftlig fråga 2020/21:1239 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2020/21:1239 Ensamkommandes 395 miljoner kronor i studieskuld av Michael Rubbestad SD till Statsrådet Matilda Ernkrans S Centrala studiestödsnämnden CSN har betalat ut 395 miljoner kronor i skattefinansierade studielån till närmare 6 000 ensamkommande unga män utan asylskäl från primärt Afghanistan som fått tillstånd

Inlämnad: 2021-01-12 Svarsdatum: 2021-01-20 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1239 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 77 kB)

Sms-utskick med anledning av pandemin

Skriftlig fråga 2020/21:1055 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2020/21:1055 Sms-utskick med anledning av pandemin av Michael Rubbestad SD till Statsrådet Anders Ygeman S Ett enskilt textmeddelande kan maximalt ha 160 tecken. Standarden tillåter dock att en lång text kan fördelas på ända upp till 255 länkade sms, vilket skulle ge utrymme för cirka 40 000 tecken. I Danmark gjorde

Inlämnad: 2020-12-16 Svarsdatum: 2020-12-30 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1055 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se