Mattias Karlsson (M)

Mattias Karlsson i Luleå (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 348
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.j.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 18-19, finansutskottet 18-19 och skatteutskottet 19-. Ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:FiU22 18 mars 2020 Finansiell stabilitet och finansmarknadsfrågor
Interpellationsdebatt 2019/20:305 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 6 mars 2020 Ersättningsjobb i Kiruna
Interpellationsdebatt 2019/20:289 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 20 februari 2020 Behoven av polisiär kontroll av olaglig taxitrafik
Interpellationsdebatt 2019/20:206 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 14 januari 2020 Svarttaxi

med anledning av prop. 2019/20:166 Extra ändringsbudget för 2020 – Fler kraftfulla åtgärder med anledning av coronaviruset

Motion 2019/20:3618 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3618 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:166 Extra ändringsbudget för 2020 Fler kraftfulla åtgärder med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvärdera de tillfälliga bestämmelser som


Utskottsberedning: 2019/20:FiU59

Motion 2019/20:3618 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3618 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2019/20:99 Vårändringsbudget för 2020

Motion 2019/20:3606 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3606 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:99 Vårändringsbudget för 2020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör utvärdera det begränsade tillskottet till korttidsarbete och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2019/20:FiU21

Motion 2019/20:3606 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3606 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Vattenfalls press på underleverantörerna

Skriftlig fråga 2019/20:1237 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Fråga 2019/20:1237 Vattenfalls press på underleverantörerna av Mattias Karlsson i Luleå M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Nyligen ramlade det in ett brev från statliga bolaget Vattenfall hos ett antal olika underleverantörer i bland annat Norrbotten. I brevet, som har uppfattats som ett förtäckt hot, ställer Vattenfall

Inlämnad: 2020-04-21 Svarsdatum: 2020-04-29 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1237 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se