Mattias Karlsson (M)

Mattias Karlsson i Luleå (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 348
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.j.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2021-04-13
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande 2018-10-24 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-11-01 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 18-19, finansutskottet 18-19 och skatteutskottet 19-. Ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen

Motion 2020/21:4063 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4063 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det första uppehållstillstånd som beviljas en alternativt skyddsbehövande ska gälla i tolv


Utskottsberedning: 2020/21:SfU28
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 16 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4063 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 91 kB) Motion 2020/21:4063 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 131 kB)

med anledning av prop. 2020/21:171 Angiven yrkesgrupp - åtgärder för en begriplig sjukförsäkring

Motion 2020/21:4025 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4025 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:171 Angiven yrkesgrupp åtgärder för en begriplig sjukförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:171 Angiven yrkesgrupp åtgärder för en begriplig sjukförsäkring. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2021/22:SfU5

Motion 2020/21:4025 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:4025 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier

Motion 2020/21:4006 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4006 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering I Sverige har tidigare funnits en bred uppslutning kring den reglerade


Utskottsberedning: 2020/21:SfU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2020/21:4006 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4006 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se