Magnus Oscarsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864223
E-post magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant utbildningsutskottet 14-, trafikutskottet 14-, EU-nämnden 14-, justitieutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:299 Genomförande av webbtillgänglighetsdirektivet

Motion 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:299 Genomförande av webbtillgänglighetsdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om tillgänglighet till digital offentlig service, med den ändringen att 9 första stycket


Utskottsberedning: 2018/19:TU2

Motion 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap

Motion 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en särskild myndighet bör upprättas för att hantera prövningen av ärenden om erkännande


Utskottsberedning: 2018/19:CU4

Motion 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.