Kristina Axén Olin (M)

Kristina Axén Olin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 244
Titel Musiklärare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.axen.olin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18- och utbildningsutskottet 18-19 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Sjöofficeren Jan Axén och sekreteraren Birgitta Axén, f. Bergdahl.
  • Utbildning

    Musiklärarexamen, Kungliga Musikhögskolan 87.
  • Anställningar

    Musiklärare och biträdande rektor Maria Elementar 97-98. Socialborgarråd Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd 02-06. Finansborgarråd 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande Junibacken, Operahögskolan, Surfa Lugnt m.m. 08-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:45 Ökade möjligheter att stänga skolor med allvarliga brister

Motion 2021/22:4317 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4317 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:45 Ökade möjligheter att stänga skolor med allvarliga brister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av stärkt uppdrag för Skolinspektionen genom fler inspektioner och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:4317 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4317 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

med anledning av proposition 2021/22:51, en sammanhållen utbildning för nyanlända som har utbildningsplikt

Motion 2021/22:4318 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4318 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av proposition 2021/22:51, en sammanhållen utbildning för nyanlända som har utbildningsplikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppdra till regeringen att återkomma med en utvärdering

2021-11-19

Motion 2021/22:4318 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2021/22:4318 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

med anledning av skr. 2021/22:39 Riksrevisionens rapport om Pisaundersökningen 2018

Motion 2021/22:4281 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4281 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:39 Riksrevisionens rapport om Pisaundersökningen 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen måste vidta åtgärder för att säkerställa att samtliga brister som framkommit


Utskottsberedning: 2021/22:UbU5

Motion 2021/22:4281 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4281 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se