Kristina Axén Olin (M)

Kristina Axén Olin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 244
Titel Musiklärare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.axen.olin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18- och utbildningsutskottet 18-19 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Sjöofficeren Jan Axén och sekreteraren Birgitta Axén, f. Bergdahl.
  • Utbildning

    Musiklärarexamen, Kungliga Musikhögskolan 87.
  • Anställningar

    Musiklärare och biträdande rektor Maria Elementar 97-98. Socialborgarråd Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd 02-06. Finansborgarråd 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande Junibacken, Operahögskolan, Surfa Lugnt m.m. 08-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:UbU1 15 december 2020 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning
Interpellationsdebatt 2020/21:195 av Kristina Axén Olin (M) 11 december 2020 En utredning om förskolan
Interpellationsdebatt 2020/21:175 av Kristina Axén Olin (M) 11 december 2020 Omsättningen på rektorer
Frågestund 26 november 2020 Frågestund

med anledning av prop. 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid – kunskap och innovation för Sverige

Motion 2020/21:3834 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3834 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid kunskap och innovation för Sverige Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Framgång föder framgångsrikt ny framgång 2 Regeringens forskningspolitik försvagar Sverige som kunskapsnation


Utskottsberedning: 2020/21:UbU16

Motion 2020/21:3834 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 107 kB) Motion 2020/21:3834 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 172 kB)

med anledning av skr. 2020/21:61 Riksrevisionens rapport om styrning av ämneslärarutbildningen vid Högskolan i Gävle, Linnéuniversitetet och Stockholms universitet

Motion 2020/21:3819 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3819 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av skr. 2020/21:61 Riksrevisionens rapport om styrning av ämneslärarutbildningen vid Högskolan i Gävle, Linnéuniversitetet och Stockholms universitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en


Utskottsberedning: 2020/21:UbU21

Motion 2020/21:3819 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3819 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Prioriteringar av vaccination mot covid-19

Skriftlig fråga 2020/21:1243 av Kristina Axén Olin (M)

Fråga 2020/21:1243 Prioriteringar av vaccination mot covid-19 av Kristina Axén Olin M till Socialminister Lena Hallengren S Alla människor boende i Sverige som är 18 år och äldre rekommenderas av Folkhälsomyndigheten att, när det blir deras tur i prioritetsordningen, vaccinera sig mot det virus som ger covid-19. Folkhälsomyndigheten

Inlämnad: 2021-01-13 Svarsdatum: 2021-01-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1243 av Kristina Axén Olin (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se