Kenneth G Forslund (S)

Kenneth G Forslund (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 264
Titel Informatör.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864357
E-post kenneth.g.forslund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Ordförande 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Ordförande 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Ordförande 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Ordförande 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Ordförande 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Vice ordförande 2015-05-19 – 2015-06-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-05-19
    • Ordförande 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2011-06-21 – 2012-03-29
    • Ledamot 2003-10-17 – 2008-04-01
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Vice ordförande 2018-10-24 –
    • Ledamot 2014-10-28 – 2018-10-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot utrikesutskottet 02-14, ordförande 14-18 och 19, vice ordförande 18 och EU-nämnden 03-08. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 04, 15, 16, 17, 18 och 19, ordförande 14, 15, 16, 17 och 19 och vice ordförande 15. Ledamot sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09. Suppleant konstitutionsutskottet 02-06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 och 14. Suppleant sammansatta utrikes- och miljö- och jordbruksutskottet 03, konstitutions- och utrikesutskottet 03, utrikes- och socialutskottet 05, försvarsutskottet 10-18, EU-nämnden 11-12 och skatteutskottet 14-18. Ledamot krigsdelegationen 14- och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-18, vice ordförande 18-. Suppleant Utrikesnämnden 14-.
  • Föräldrar

    Byggnadsarbetaren Roland Forslund och Margit Forslund, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 86.
  • Anställningar

    Utbildare, ABF Kungälv 91-94. Pressekreterare, Socialdemokraternas kansli, Stockholms läns landsting 95-97. Informationsombudsman, Socialdemokraterna i Västsverige 97-98 och Socialdemokraterna i Stockholms län 99-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungälv 97-06. Ersättare, kommunstyrelsen 95-02. Ersättare, Stiftelsen Kungälvsbostäder 95-02. Ledamot, Kungälvs lokala hälso- och sjukvårdsnämnd (Bohuslandstinget) 95-98.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utförsäkring av coronasjuka

Skriftlig fråga 2020/21:444 av Kenneth G Forslund (S)

Fråga 2020/21:444 Utförsäkring av coronasjuka av Kenneth G Forslund S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Efter ett drygt halvår med covid-19-pandemin och många som insjuknat i Sverige och lyckligtvis blivit friska finns det en grupp som inte blir helt friska. Några tycks ha drabbats av vad som skulle kunna kallas långtidscovid,

Inlämnad: 2020-11-12 Svarsdatum: 2020-11-25 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2020/21:444 av Kenneth G Forslund (S) (pdf, 88 kB)

Rätt till ledighet för politiska uppdrag

Motion 2020/21:2416 av Aylin Fazelian m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2416 av Aylin Fazelian m.fl. S Rätt till ledighet för politiska uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att utöka rätten till ledighet för politiska uppdrag i kommunallagen till att även omfatta universitets- och högskolestudier


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:2416 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2416 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. S Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:2151 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se