Jan Hyttring (-)

Jan Hyttring (C)

Född år 1942
Avliden den 4 januari 2020

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1983-10-04 – 1991-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek

Motion 1990/91:N135 av Per-Ola Eriksson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1990/91:N135 av Per-Ola Eriksson m.fl. c med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek Regeringen föreslår i propositionen att Stadshypoteks rörelse överförs till ett kreditaktiebolag. Detta skall ske genom att Stadshypotekskassan och föreningarna fusioneras. Ombildningen ska


Utskottsberedning: 1990/91:NU42
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 1990/91:184 Verksamheten i Studsvikskoncernen, m.m.

Motion 1990/91:N126 av Per-Ola Eriksson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1990/91:N126 av Per-Ola Eriksson m.fl. c med anledning av prop. 1990/91:184 Verksamheten i Studsvikskoncernen, m.m. Regeringen föreslår i propositionen att koncernen Studsvik AB delas upp i tre delar. Den uppgörelse som träffats mellan centern, folkpartiet liberalerna och socialdemokraterna innebär


Utskottsberedning: -1990/91:NU48
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:183 Ändrad träfiberprövning

Motion 1990/91:N123 av Per-Ola Eriksson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1990/91:N123 av Per-Ola Eriksson m.fl. c med anledning av prop. 1990/91:183 Ändrad träfiberprövning Avreglera skogsnäringen Träfiberlagen från 1987 är till för att skydda skogsindustrin från att förlora träflis och spån som råvara. Det innebär att flis och spån över vissa volymer ej får användas


Utskottsberedning: -1990/91:NU42
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.