Ivar Nordberg (S)

Ivar Nordberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1990-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1990-01-12 – 1990-06-30
    • Ledig 1988-10-05 – 1990-01-11
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1988-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1990-01-18 – 1990-06-30

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.